Investigating the relationship between the recent investments on construction sector and some economic indicators of Turkey
Türkiye'de yakın dönemdeki inşaat sektörü yatırımları ile bazı ekonomik göstergeler arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 439042
  2. Yazar: AYKUT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İnşaat sektörünün ekonomi içinde önemli bir rolü olduğuna inanılmaktadır ve ekonomik gelişme ile inşaat sektörü arasındaki ilişkiyi inceleyen pek çok araştırma bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında da bu iki değişkenin arasındaki nedensellik ilişkisi Toda ve Yamamoto Augmented Var modeli kullanılarak açıklanmaya çalışılmış ve bunu yaparken hem özel hem de kamu sektörü tarafından gerçekleştirilen toplam inşaat faaliyetleri ile sanayi, ticari ve konut tarzı gibi daha alt ölçekli inşaat faaliyetlerinin ekonomik göstergelerle olabilecek farklı nedenselliklerini gözlemleyebilmek için 2 ayrı model üzerinde çalışılmıştır. TÜİK'ten elde edilen çeyrek dönemlik veriler ile ilk model için 2000Ç1-2013Ç4 dönemi ve ikinci model için ise 2002Ç1-2013Ç4 zaman dilimi ele alınmıştır. İlk model için yapılan Wald testi sonucunda kamu ve özel sektör toplam inşaat faaliyetleri ile Gayri Safi Yurtiçi Hasıla arasında iki yönlü bir nedensellik olduğu görülmekle beraber kamu ve özel sektör toplam inşaat faaliyetleri arasında da karşılıklı bir nedensellik ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Fakat ikinci modele bakıldığında bu iki yönlü etkileşimin inşaat faaliyetlerinin alt kolları için geçerliliğini koruyamadığını görmekteyiz. Yapılan Wald testinin sonuçları Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'dan kamu sektörü tarafından yapılan konut ve ticari inşaatlara, ayrıca özel sektör tarafından gerçekleştirilen konut ve sanayi tarzı inşaat faaliyetlerine doğru yönelen pek çok tek taraflı nedensellik ortaya çıkarmıştır. Bunun dışında ikinci modelde gözlemlenen kamusal konut inşaatları ve toplam istihdam arasındaki iki yönlü nedensellik de dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Construction industry is believed to constitute a significant part of the economic development and there are quite noteworthy studies that analyze the relationship between construction industry investments and economic development. This study attempts to find out this causal relationship by using Toda and Yamamoto Augmented VAR model for Granger Non-causality. In addition, two separate models are used in order to detect the effects of specific construction activities such as residential, commercial and industrial by both public and private actors. The quarterly data are taken from Turkstat covering the period of 2000Q1-2013Q4 for model 1 and 2002Q1-2013Q4 for model 2. The results of the Wald tests of the first model shows that the total construction activities and GDP have bidirectional causal relationship both for public and private sectors. Also, a significant bidirectional causality has been found between public and private construction activities indicating the mutual interaction among different actors in the industry. However, the second model shows that these bidirectional causalities are not valid for specific construction types. According to the results of the Wald tests, all of the unidirectional relationships are proceeded from GDP to residential and commercial construction types of public sector, and residential and industrial construction activities by private actors. Nonetheless, an important bidirectional causality is detected between public residential construction activities and total employment.