The impact of transnational municipal networks on climate policy-making: The case study of Gaziantep, Nilufer and Seferihisar municipalities
Ulusötesi kent ağları'nın iklim politikası üretme süreçleri üzerindeki etkisi: Gaziantep, Nilüfer ve Seferihisar belediyeleri örneği
- Tez No: 439050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
İklim değişikliği, küresel çözümler gerektiren küresel bir tehdit olarak kabul edilmektedir. İklim politikası son 20 yıldır çok sayıda belediyenin harekete geçmesine şahit olmuştur. Merkezi yönetimlerin isteksizliği ve uluslararası iklim müzakerelerinin sonuçsuz kalması sebebiyle, 2000'li yıllarla birlikte kentlerin iklim değişikliği ile mücadeleki rolü artmıştır. 1990'lı yılların başından itibaren kent tabanlı bir girişim olarak ortaya çıkan Ulusötesi Kent Ağları, yerel yönetimlere, yerel iklim değişikliği politikalarını şekillendirme konusunda yön vermektedir. Dünyanın çeşitli bölgelerindeki birçok belediye, yerel iklim politikaları geliştirmek amacıyla bu ağlara gönüllü bir şekilde üye olmaktadır. Bu ağlar, üye belediyelerin teknik kapasitelerini artırmalarına, bilgiye ulaşmalarına, diğer üye kentlerle tecrübelerini paylaşmalarına ve ortaklıklar vasıtası ile finansmana ulaşmalarına olanak sağlamaktadır. Bu çalışma, belediyelerin ağlara üye olma sebeplerinin yanı sıra iklim probleminin ağlar üzerinden yönetiminin sonuçlarına odaklanmaktadır. Bu çalışmanın iki amacı vardır. Birincisi, belediyelerin ağlara üye olmasının arkasında yatan motivasyon ve dinamikleri belirlemek; ikincisi ise bu ağların, üye kentlerin yerel politika ve karar alma süreçlerini ne ölçüde etkilediğini ortaya koymaktır. Böylelikle, Türkiye'deki üç belediye üzerine yapılacak ampirik araştırma sayesinde üye belediyelerin ağlardan elde ettiği uygulamaya yönelik ve somut kazanımlara ek olarak yerel politika ve karar alma süreçlerinde yaşanan değişim ortaya konacaktır. Bu kapsamda, bazı önemli Ulusötesi Kent Ağları'na üyelikleri bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi örnekleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Climate change is accepted as a global threat, which requires global solutions. The climate policy has witnessed a growing involvement of municipalities over the past 20 years. Urban responses to climate change have become increasingly important when the reluctance of national governments and the failure of international negotiations since the early 2000s are considered. As a city-based initiative to address the climate problem, Transnational Municipal Networks (TMNs) have emerged in order to guide local governments in shaping their local climate change strategies since the early 1990s. These networks provide a platform in which cities benefit from accessing to information, sharing experiences and knowledge with other member cities, technical support and opportunity to access funding through partnerships. This study focuses on understanding the reasons behind the municipalities' membership to TMNs as well as the outcomes of governing the climate problem through the TMNs with two major aims: the first one being the identification of the motivations and dynamics that led municipalities to become members of the TMNs, and the second being the designation of the extent that these networks affect local policy- and decision-making processes of the member cities. Thus, the empirical research on three cases from Turkey will show what member cities gain from the TMNs in terms of practical and concrete outputs as well as of changes in the local policy- and decision-making processes. The three case municipalities are Gaziantep Metropolitan Municipality, Nilüfer Municipality, and Seferihisar Municipality, which are found to have memberships to several important TMNs.