The relationship between birth order, perceived parenting styles, and early maladaptive schemas
Doğum sırası, algılanan ebeveynlik biçimleri ve erken dönem uyumsuz şemalar arasındaki ilişki
- Tez No: 439063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ CANEL ÇINARBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, kişilerin doğum sırasının, algılanan ebeveynlik tutumlarının ve şema alanlarının ilişkisini incelemek üzere yapılmıştır. Çalışmada, kişilerin doğum sıralarına bağlı olarak şema alanlarında ve algılanan ebeveynlik tutumlarında farklılık göstermesi beklenmiştir. Bu amaçla, yaşları 18 ile 30 yaş arasında olan 294 kişi çalışmaya katılmıştır. Çalışmaya sadece anne ve babası hala evli olan kişiler katılmıştır. Ebeveynlerinden herhangi biri vefat eden kişiler veya üvey kardeşe sahip kişiler çalışmaya dahil edilmemiştir. MANOVA analizleri sonuçlarına göre, doğum sırasına bağlı olarak şema alanlarında herhangi bir farklılık bulunamamıştır. Ancak, büyük ve küçük kardeşler arasında annelerin algılanan ebeveynlik tutumlarına ilişkin farklılık bulunmuştur. Bu sonuca göre, küçük kardeşler büyük kardeşlere kıyasla annelerinin daha korumacı ve endişeli olduğunu belirtmiştir. Son olarak, regresyon analizleri ile şema alanlarını yordayıcı faktörler incelenmiştir. Buna göre, hem anne hem babanın olumsuz ebeveynlik biçimleri Kopukluk, Zedelenmiş Otonomi ve Zedelenmiş Sınırlar şema alanlarını yordamıştır. Ancak, sadece anne ebeveynlik biçimleri Diğeri Yönelimlilik ve Yüksek Standartlar şema alanlarını yordamıştır. Bu sonuçların yanı sıra, bazı demografik değişkenler, şema alanlarını yordamıştır. Buna göre, erkekler daha fazla Kopukluk şema alanına, genç katılımcılar daha fazla Kopukluk ve Zedelenmiş Otonomi alanına sahip bulunmuştur. Annesi düşük eğitim seviyesine sahip katılımcıların daha fazla Diğeri Yönelimlilik şema alanına sahip olduğu bulunmuştur. Son olarak, kadın katılımcılar ve genç katılımcılar daha fazla Yüksek Standartlar şemasına sahip bulunmuşlardır
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate the relationship between birth order, perceived parenting styles, and early maladaptive schemas. We aimed to figure out differences in schema domains and perceived parenting styles based on birth order status of individuals. For this purpose, 294 individuals participated in the study. They were between the ages of 18 and 30. Only participants whose parents were still married were included in the study. Also, participants were excluded if their parents had died and if they have adopted siblings. We conducted MANOVA analysis in order to figure out the differences in schema domains based on birth order; however, we could not support our hypothesis that firstborn and lastborn siblings differ in their schema domains. However, we found that lastborn siblings considered their mothers as more overprotective and anxious compared to firstborn siblings. Fathers' parenting style did not differ according to birth order. Finally, through regression analyses, we explored the predictor variables of schema domains. According to results, negative parenting styles significantly predicted schema domains. Both mothers' and fathers' style predicted Disconnection, Impaired Autonomy, and Impaired Limits. However, only mothers' parenting style of mothers predicted Other Directedness and High Standards schema domains. There were also some demographic variables that predicted schema domains. Males and younger people had higher Disconnection schema domain. Younger people also had higher Impaired Autonomy domain. Individuals with low education mother had higher Other Directedness domain. Finally, females and younger people had higher Unrelenting Standards schema domain.