Women's writings under state feminism in Turkey: An analysis of 'Kadın azetesi' from 1947 to 1960
Türkiye'deki Devlet feminizminin etkisi altındaki kadın yazını: 1947'den 1960'a 'Kadın gazetesi' üzerine bir analiz
- Tez No: 439062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇIRAKMAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez 'Kadın Gazetesi' adındaki kadın dergisini devlet feminizmi kavramıyla ilişki içinde analiz etmektedir. Bu çalışma derginin 1947'den 1960'a kadar basılan sayılarını esas almaktadır. Bu tez derginin kadın imajlarını kadınlığa dair hegemonik söylem ile ilişki içinde nasıl tarif ettiğini incelemektedir. Bu nedenle çalışmanın temel amacı kadınların dergideki resmedilişlerinin anlamını Türkiye'deki kadın yazınının tarihine bu alandaki değişimleri takip etmek için yer vermektedir. Millet ile toplumsal cinsiyet arasındaki ilişki, Cumhuriyet'in ilkelerinin Türk kadınının konumu üzerindeki etkileri bu tezin temel araştırma noktalarını oluşturmaktadır. Sonuç olarak, bu amaçlar ışığında derginin devlet feminizminin etkisi altında bir kadın gündemi ve söylemi oluşturduğu dolayısıyla, kadınlara atfedilen rolleri yeniden üretmekle sınırlı kaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes a woman's journal called 'Kadın Gazetesi' in relation with the concept of state feminism. The study is based on an analysis of the issues published from 1947 to 1960. THis thesis investigates how the journal described the images of women in relation to the prevailing hegemonic discourse on womanhood. Thus, the main intention of the study is to discuss the meanings of women's portrayals in the journal with historcial changes resulted to the dominant effect of state feminism upon women's movement in Turkey. As a consequence, in light of these objects, it is contended that the journal created a woman's agenda and discourse under state feminism and thus was confined to reproducing existed roles assigned to women.