An evaluation of the trilemma: Global constraints on monetary policies of developing countries in the post Bretton Woods era
İmkansız üçleme üzerine bir değerlendirme: Bretton Woods sonrası dönemde gelişmekte olan ülkelerin para politikaları üzerindeki küresel kısıtlar
- Tez No: 439074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma Bretton Woods sonrası dönemde gelişmekte olan ülkelerdeki para politikası bağımsızlığını imkansız üçleme çerçevesinde incelemektedir. Tez boyunca finansal akışların gelişmekte olan ülkelerin para politikaları üzerindeki çok yönlü etkileri tarif edilmiş ve politika faizi aracının etkinliğinin sınırları tartışılmıştır. Ampirik verilere gore gelişmekte olan ülkelerin merkez bankası bağımsızlığı küresel faktörler tarafından kısıtlanmaktadır ve bu ülkelerde politika faizleri uzun dönemli faizler üzerinde yeterince etkin değildir. Güncel kurumsal çerçeve altında gelişmekte olan ülkeler sadece kurları serbest bırakarak kolaylıkla bağımsız para politikası yürütemezler.
Özet (Çeviri)
This study investigates monetary policy independence of developing countries in the context of the trilemma concept in the post Bretton Woods Era. Throughout the thesis, multidirectional effects of financial flows on monetary policies of developing countries are described and limits on effectiveness of the policy rate tool are discussed. As empirical evidence shows, global factors restrict central bank independence in developing countries and the policy rate tool is not effective enough in influencing long-term interest rates in these economies. Under the current institutional framework, developing countries can not easily pursue independent monetary policies by just letting exchange rates float.