The maxims of Relevance Theory for determining the referent of a proper name
Alaka Teorisinin bir özel ad ile kimden bahsedildiğini bulma kuralları
- Tez No: 439073
- Danışmanlar: PROF. DR. TEO GRÜNBERG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnsanlar öz adları belli kişilerden ve objelerden bahsetmek için kullanırlar. Bu kullanımdaki ana sorunlardan biri insanların aynı ismi birden çok kişiden bahsetmek için kullanmalarıdır. Felsefeciler bir özel adın nasıl bir kişiden bahsedebildiğini açıklamaya çalışan bir çok teori geliştirdiler. Bu teorilerden bir çoğu belli bir dereceye kadar bizim nasıl aynı ismi başka insanlar için kullandığımızı açıklayabilseler de aynı ismi taşıyan tanıdığımız bir çok kişi arasından nasıl doğru olanı seçtiğimizi açıklamakta başarısız olduklarını göreceğiz. Semantik teorilerin bu başarısızlığı bizi pragmatik teorilerin yahut iletişim teorilerinin insanların özel ad kullanımlarına açıklama getirip getiremediğini incelemeye yönlendirecek. İletişim teorilerini incelediğimizde ise aralarından sadece Wilson ve Sperber tarafından öne sürülmüş Alaka Teorisi'nin bizim iletişimimizi en doğru şekilde açıkladığını göreceğiz. Her ne kadar Wilson ve Sperber Alaka Teorisi'nin yukarıda öne sürdüğümüz sorunu çözemeyeceğini iddia etse de, Alaka Teorisi'nin bu soruna bir çözümünün olduğunu ve bu çözümün aslında semantik teorilerin sorunundan geldiğini göreceğiz. Semantik teoriler dinleyiciyi bir özel ad ile kimden bahsedildiğini bulma sürecinden dışladıkları için hangi kişiyi nasıl seçtiğimizi açıklayamamaktadırlar. Alaka Teorisi'nde ise dinleyici konuşmacıyı alakayı arttırmaya zorlayabilir. Bu zorlama ise belirli kurallar çerçevesinde gerçekleşir. Bu tezde bu kuralları sunacağız.
Özet (Çeviri)
People use proper names to refer to certain objects and people. One of the problems with this use is that people use the same name to refer to many other people. There many different theories developed by philosophers to explain how we refer to a person using a proper name. We shall see that though many of the theories can explain to a degree how we use the same name for different people but fail to elucidate how we determine the true referent among the many people that they know who bear the same name. This failure of semantic theories will lead us to study the pragmatic theories or communication theories and whether they can provide an explanation to how people use the proper names. As we elaborate the communication theories we will see that only Relevance Theory, developed by Wilson and Sperber, provides the closest account to explain how we communicate. Even though Wilson and Sperber claims that Relevance Theory cannot solve the problem we asserted above, we will see that there is a solution of Relevance theory and this solution comes from the problem that we stated for the semantic theories. Because semantic theories exclude the audience from the process of determining the true referent of a proper name, they cannot explain how we pick one of the referents. In Relevance Theory, however, the audience can enforce the speaker to increase the relevance. This enforcing is done with respect to certain maxims. In this thesis we will present these maxims.