The mediator role of anger expression styles between experiencing parental psychological aggression and psychological dating aggression perpetration among college students
Üniversite öğrencilerinin çocuklukta maruz kaldığı ebeveyn kaynaklı psikolojik saldırganlık ile flört ilişkilerinde psikolojik saldırganlığa başvurmaları arasında öfke ifade tarzlarının aracı rolü
- Tez No: 439075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, flört ilişkisi olan üniversite öğrencilerinin öfke ifade tarzlarının, çocuklukta maruz kalınan ebeveyn kaynaklı psikolojik saldırganlık ile flört ilişkilerinde psikolojik saldırganlığa başvurma arasındaki ilişkiye aracılık etmedeki rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Hatay'da bir devlet üniversitesine devam eden 614 öğrenci oluşturmuştur. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları Ölçeği-Duygusal İstismar ve Duygusal İhmal alt boyutu, Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarzları Ölçeği-Öfke İfade Tarzları alt boyutu, Çok Boyutlu Duygusal İstismar Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, yapısal eşitlik modellemesi önerilen modeli test etmek için kullanılmıştır. Tek gruplu yapısal eşitlik modellemesi sonuçları, önerilen modelin flört ilişkisinde psikolojik saldırganlığa başvurmaya ilişkin varyansın %15'ini açıkladığını göstermiştir. Bulgular, çocukluk döneminde maruz kalınan ebeveyn kaynaklı psikolojik saldırganlığın öfke ifade biçimlerinden öfkeyi dışa vurma ve öfkeyi kontrol etme aracılığıyla psikolojik flört saldırganlığına başvurma üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Böylece çalışmanın bulguları ebeveyne ilişkin ve davranışsal değişkenlerin psikolojik flört saldırganlığına başvurmadaki önemini göstermiştir. Kuramsal ve uygulamaya yönelik çıkarımlar ve gelecekteki araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the role of anger expression styles as mediators of the association between experiencing parental psychological aggression and psychological dating aggression perpetration among dating college students. The sample of the study comprised of 614 college students from a public university in Hatay. Emotional Abuse and Neglect Subscale of Childhood Trauma Questionnaire (CTS), Anger Expression Style Subscale of State-Trait Anger-Anger Expression Styles Inventory (STAXI), Multidimensional Measure of Emotional Abuse (MMEA) and Personal Information Form were used to collect data. Structural equation modeling (SEM) was utilized to test the hypothesized model. The results of single-sample SEM demonstrated that the proposed model explained 15% of the variance in perpetration of psychological dating aggression. The findings revealed indirect effects of experiencing parental emotional aggression in predicting psychological dating aggression perpetration via expressing anger outwards and controlling anger types of anger expression styles. Therefore, the findings of the study demonstrated the importance of both parental and behavioral variables in use of psychological dating aggression. The theoretical and practical implications and recommendations for future research were presented.