Hiding in the shadow of centralised education system: An exploratory analysis of instructional leadership with respect to socioeconomic status
Merkezi eğitim sisteminin gölgesi ardında saklanma: Öğretimsel liderliğin sosyoekonomik statü bağlamında keşfedici analizi
  1. Tez No: 439078
  2. Yazar: RIDVAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP EMİL, YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim ve ortaöğretim devlet okullarında çalışan okul müdürlerinin öğretimsel liderlik pratiklerini keşfetmek ve okulların sosyoekonomik statüsüne göre bu pratikler arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri incelemektir. Çalışmanın katılımcıları, Ankara'nın 8 merkez ilçesinden seçilen 12 okul müdürü ve 12 öğretmendir. Araştırma için veriler 12 okul müdürü ve 12 öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Elde edilen nitel veriler, içerik analizi yöntemi ile Nvivo programı kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, devlet okullarında çalışan okul müdürlerinin öğretimsel liderlik görünümünde, içerik olarak bürokratik liderlik pratikleri sergiledikleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu pratiklerin okulların sosyoekonomik statüsüne bağlı olarak, hedef belirleme ve paylaşma, ulaşılabilir olma, öğretmen ve öğrencileri teşvik etme, öğretmenlere mesleki gelişim fırsatları sunma ve okul-aile işbirliği alanlarında farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to explore instructional leadership practices of Turkish public primary and secondary school principals and to map out similarities and differences between schools that have different SES based on their location. Participants of the study were 12 public primary and secondary school principals and 12 teachers in Ankara. Semi-structured interviews with principals and teachers were used for data collection. The qualitative data were analyzed through content analysis via Nvivo. The results revealed that Turkish principals in public schools are engaged in bureaucratic leadership practices disguised as instructional leadership and there are differences in practices between schools in terms of their SES, particularly in setting and communicating goals, being accessible and reachable, providing incentives for teachers and students, providing professional development opportunities for teachers and parental involvement.