Pre-service middle school mathematics teachers' pedagogical content knowledge regarding the area of triangles
Ortaokul matematik öğretmen adaylarının üçgenin alanı konusuna ilişkin pedagojik alan bilgileri üzerine bir çalışma
- Tez No: 439082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MINE ISIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul matematik öğretmen adaylarının üçgenin alanı konusu ile ilgili pedagojik alan bilgilerini incelemektir. Bu bağlamda, öğretmen adaylarının üçgenin alanı konusu ile ilgili olası öğrenci zorluklarını/kavram yanılgılarını belirlemeye yönelik bilgileri ve bunları gidermeye yönelik ders esnasında kullandıkları öğretimsel stratejiler incelenmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda derinlemesine bir araştırma yapabilmek için, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini oluşturan iki ortaokul matematik öğretmen adayı ise amaçlı örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Veri yarı yapılandırılmış görüşmeler, ders gözlemleri ve doküman analizleri kullanılarak toplanmıştır. Bulgular öğretmen adaylarının, öğrencilerin üçgenin alanı konusunda sahip olabilecekleri çeşitli zorluklar/kavram yanılgıları belirttiklerini göstermiştir. Bu bağlamda, öğretmen adayları tarafından belirlenen kavram yanılgılarının geneline bakıldığında, bunların büyük çoğunluğunu yükseklik kavramına ilişkin zorluklar/kavram yanılgılarının oluşturduğu görülmüştür. Buna ek olarak, öğretmen adaylarının öğrencilerin ders esnasında ortaya çıkardıkları üçgenin alanı ile ilgili zorluklarını/kavram yanılgılarını ortadan kaldırmak için genellikle tartışma yöntemini kullanmayı tercih ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate pre-service middle school mathematics teachers' pedagogical content knowledge on the concept of the area of triangles. In this respect, pre-service teachers' pedagogical content knowledge with respect to students' possible misconceptions/ difficulties regarding the area of triangles and the strategies that pre-service teachers employed to overcome these misconceptions/difficulties were examined. To conduct an in-depth investigation regarding the purpose of the study, qualitative research methodology was utilized. Two pre-service middle school teachers were selected through purposive sampling. Data was gathered through semi-structured pre-interviews and post-interviews, classroom observations, and field notes. The findings revealed that pre-service middle school teachers were able to provide a variety of possible misconceptions/difficulties that students may have regarding the area of triangles. In this regard, findings of the research showed that most of the specified misconceptions/difficulties were related to the concept of height, which is a prerequisite prior knowledge for the concept of area. In addition, pre-service teachers generally employed discussion strategy during their practice teaching to overcome the misconceptions/difficulties regarding the area of triangles held by sixth grade students.