Women managers' experiences and strategies: The case of METU technopolis
Kadın yönetici ve girişimcilerin deneyimleri ve stratejileri: ODTÜ teknokent çalışması
  1. Tez No: 439083
  2. Yazar: CANSU GÜVENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tarih boyunca kadınlar iş yaşamında yer aldıkları konumlar ekonomi ve maddi açıdan öncelikli konumda olmamıştır. Ancak, eğitimde yaşanan gelişmeler, küreselleşme ve ekonomide yaşanan serbestleştirme politikaları ile birlikte mesleki kompozisyonlarda değişimlere neden oldu. Bugün iş yaşamında yöneticilik gibi üst pozisyonlarda yer alan kadın sayısında artış meydana gelmiştir. Mesleki yapıda meydana gelen bu değişimler ile birlikte, sosyal ağlar, sosyal bağlantılar ve ilişkiler gibi hususlar profesyonel yaşam bakımdan daha önemli hale gelmiştir. Sadece iş dünyasında değil aynı zamanda bireyler açısından da sosyal bağlantılar ve ilgili ilişkiler önemli değişimleri getirmiştir. Bu nedenle, literatürde profesyonel yaşam anlamında sıklıkla tartışılan sosyal sermaye kavramı temel kavramlardan biri olmuştur. Bu çalışmada, kadın yönetici ve girişimcilerin deneyimleri ve bu deneyimlerde yaşadıkları problemlerin üstesinden gelmek için sahip oldukları sosyal bağlantıları nasıl bir ilişkide kullandıkları incelenmiştir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknokentinde yer alan yönetici ve girişimci 18 kadın ile yapılan görüşmelerde, kadınların şirket kurma esnasında ve iş yerlerinde farklı sorunlar yaşadıkları görülmüştür. Yaşanılan bu sorunların üstesinden gelmek için kadın yöneticiler sosyal bağlantılarını kullanarak bazı stratejiler geliştirmişlerdir. Ancak, yönetici ve girişimci kadınlar çeşitli stratejiler geliştirerek yaşadıkları sorunların üstesinden gelmeye ve kendilerini var olan iş dünyasına adapte etmelerine rağmen, derinlemesine içselleştirilmiş ataerkilliğin etkilerini gözlemlemek mevcuttur. Kadın yönetici ve girişimcilerin geliştirdikleri stratejiler kısa süreli olarak bazı kazanımlar sağlamasına rağmen, uzun dönemde ataerkil ve toplumsal cinsiyet temelinde oluşturulmuş kurumsal kültürün değişiminde başarılı olamamıştır. Çalışmanın sonucunda, kadınların yönetici pozisyonlarda yer alsalar bile bağımlı konumda yer almalarını; ataerkil etkinin hem bir devamı hem de kısıtlayıcı etkilerini görmemek zor olacaktır.
Özet (Çeviri)
For centuries occupations segregated for women include tasks that do not have priority or wage importance in economy. However, with the improvements in education, with the globalization and economic liberalization policies leads influential changes in the structure of occupational composition. Today a higher number of women take up prime positions in economy. With the changes in the occupational structure, new dimensions such as social network, social connections and relations become crucial in the professional life. Not only in business sphere but also for the individual, social connections and related facilities bring important alterations. For that reason, social capital which is one of the fundamental entity for the professional life has been frequently discussed in the literature. In this study, women managers and entrepreneurs' experiences and strategies and how they develop these strategies on the basis of their social connections has been identified. According to the interviews with 18 women managers and entrepreneurs in Middle East Technical University Techno polis, it is seen that women experience different problems in the work place and also during the start up process. In order to cope with those problems, women managers develop some strategies by using their social connections. However, although women managers and entrepreneurs shape strategies that adapt them to the existing business sphere, it is generally seen that there is still deeply rooted patriarchal influence in all of them. Even though the strategies that women develop result in short term gains, there is apparently a long-term failure in changing the masculine and gendered organizational culture. At the end of the study, it is difficult not to acknowledge the dependency of women, even in managerial positions, on a continual and limiting patriarchy.