Measuring pre-service teachers' mathematics content knowledge and mathematics pedagogical content knowledge on ratio and proportion
Matematik öğretmen adaylarının oran ve orantı konusunda sahip oldukları alan bilgisinin ve pedagojik alan bilgisinin ölçülmesi
  1. Tez No: 597468
  2. Yazar: GAMZE BAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN KARAGÖZ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, matematik öğretmen adaylarının, oran ve orantı konusunda sahip oldukları alan bilgisini ve pedagojik alan bilgisini araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaç için Ekawati ve arkadaşlarının (Ekawati, R., Lin, F. L., & Yang, K. L., 2015) oran ve orantı üzerine tasarlamış oldukları Matematik Alan Bilgisi (MAB) ve Matematik Pedagojik Alan Bilgisi (MPAB) ölçekleri Türkçe'ye çevrilerek, Türkiye'de ilköğretim ve ortaöğretim matematik öğretmenliği bölümlerini aynı anda bulunduran on iki üniversitenin 590 son sınıf ilköğretim ve ortaöğretim matematik öğretmen adayına uygulanmıştır. Toplanan veri betimsel istatistiklerle ve faktör analizleri ile incelenmiştir. MAB ölçeğinin Türkçe çevirisinin verileri ile yapılan doğrulayıcı faktör analizi sonuçları, Ekawati ve arkadaşlarının (2015) çalışması ile uyum göstermiştir ve aynı üç faktörü ortaya çıkmıştır. MPAB ölçeğinin Türkçe çevirisinin verileri ile yapılan açımlayıcı faktör analizi sonuçlarına göre de üç faktör ortaya çıkmıştır. Matematik öğretmen adaylarının MAB sonuçları değerlendirildiğinde öğretmen adayları yöntemsel bilgi gerektiren sorularda başarılı bulunmuşlardır. Fakat sonuçlar, orantılı durumları orantısız durumlardan ayıran sorularda ve şekilsel sorularda muhakeme edemediklerini göstermiştir. MPAB ölçeğinin sonuçlarına göre ise adayların, oran ve orantı ile ilgili problem tasarlayabilmelerine rağmen öğrenci düşüncesini ve öğrencinin önceki bilgilerini göz önünde bulunduramadıkları ve öğrenci kavram yanılgılarını belirleyememekle beraber bu kavram yanılgılarını ortadan kaldıracak geri dönütleri veremedikleri gözlenmiştir. Ek olarak sonuçlar, matematik öğretmen adaylarının oran ve orantı ile ilgili çok az strateji bilgisine sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated pre-service teachers' Mathematics Content Knowledge (MCK) and Mathematics Pedagogical Content Knowledge (MPCK) on ratio and proportion. MCK and MPCK instruments (Ekawati, R., Lin, F. L., & Yang, K. L., 2015) were translated to Turkish to conduct the study with senior pre-service middle school and secondary school mathematics teachers from twelve different universities including both the secondary and primary education departments. Data were gathered from 590 senior pre-service teachers in total. Data was analyzed both descriptively and also using confirmatory and exploratory factor analysis. Results from confirmatory factor analysis aligned with (Ekawati et.al., 2015) showed that there were three factors for MCK-T and results from the exploratory factor analysis showed that there were three factors for MPCK-T. Results regarding MCK of both preservice middle and secondary school mathematics teachers showed that they were very successful at questions requiring procedural answers. However, they were not able to reason on questions requiring to distinguish proportional situations from non-poportional situations as well as the questions having figural representations. Similarly, results regarding MPCK of both pre-service middle school and secondary school mathematics teachers showed that although they were able construct problems related to ratio and proportion, they were not able to take into consideration students' reasoning and back-ground knowledge. By the same token, neither they were able to determine students' misconceptions nor were they able to provide feedback based on their misconceptions. Results also suggested that all pre-service teachers knew few student strategies.