Gender-sensitive women lawyers' perceptions and positions in handling cases of violence against women in Ankara
Ankara'da toplumsal cinsiyete duyarlı kadın avukatların kadına karşı şiddet davalarıyla ilgilenmekteki algı ve konumları
  1. Tez No: 439099
  2. Yazar: CANSU OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR SAKTANBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez Ankara Barosu'na kayıtlı kadın avukatlar örneğinde kadına karşı şiddet davalarıyla ilgilenen, toplumsal cinsiyete duyarlı kadın avukatların genel olarak söylemlerinde ve özel olarak algı ve konumlarında kadına karşı şiddetin nasıl yer aldığını araştırmaktadır. Tezin amacı, kadın avukatların günlük yaşamlarının ve toplumsal cinsiyet deneyimlerinin mesleki deneyimleriyle nasıl ilişkilendiğini ve bu deneyimlerin kadına karşı şiddet meselesine yaklaşımlarını nasıl şekillendirdiğini anlamaktır. Mülakat ve duruşma gözlemlerine dayanan bu çalışma kadın avukatların kendilerini, hem mesleki hem kişisel olarak, hukukun çelişkili yapısında nasıl konumlandırdıklarını irdelemektedir. Bu tez, görüşülen toplumsal cinsiyete duyarlı kadın avukatların feminist bir bakış açısıyla ve kadın hakları savunucuları olarak hukuku bu bağlamda bir mücadele aracı olarak gördüklerini iddia etmektedir. Kadın avukatlar, hukuk ve hukuki yollara başvurmak isteyen bireyler arasında aracı bir konuma sahiptir ve bu konumlarıyla mevcut yasal süreçleri, düzenlemeleri ve diğer hukukçuların yaklaşımlarını eleştirmekte ve dönüştürmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how the issue of violence against women appear in the discourses in general and perceptions and positions in particular, of gender-sensitive women lawyers who handle cases of violence against women on the case of women lawyers in Ankara Bar Association. The aim of this thesis is to understand how the daily life experiences and the gender identities of women lawyers are related to their professional experiences and how these experiences shape their approach to the issue of violence against women. Based on the interviews and courtroom observations, this thesis elaborates on how gender-sensitive women lawyers define their own positions, both professionally and personally, within the legal boundaries that they have to work in. This thesis argues that the women lawyers who were interviewed in this study, by adapting a feminist perspective and as defenders of women's rights, perceive law as an instrument for carrying out their struggle. With their mediatory positions between the law and the individuals who seek legal guidance, they criticize and attempt to transform the existing legal procedures, regulations, attitudes of other professionals and legal parlance.