Interrogative suggestibility of preschool children's memory for watched vs. interacted events
İzlenen ve oynanmış olaya göre okul öncesi çocukların öneriye açıklığı
- Tez No: 439100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR, DOÇ. DR. MİNE MISIRLISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi çocukların öneriye açıklığı, izlenmiş ve oynanmış olaya göre olay sonrası öneri ile incelenmesi amaçlanmıştır. Katılımcılar 55 Türk çocuktur (nizlenmiş = 27, noynanmış = 28) ve yaş aralıkları 48 ile 63 ay arasındadır (Myaş = 56.78 ay, SD = .49). Önceki çalışmalardan farklı olarak, bu çalışmadaki olayı sunmak için bir tablet bilgisayar oyunu kullanılmıştır. Çocuklar iki dakika boyunca ya aktif bir şeklide oyunla etkileşimde bulunmuşlar ya da pasif olarak oyunun ekran videosu kaydedilmiş kaydı izlemişlerdir. Olay sonrası öneri, yönlendirici ya da onaylayıcı sorulardan oluşan önerme içeren sorularla sağlanmıştır. Önerme içeren sorular, soruların çiftlik bağlamında akla yatkınlıklarına bağlı olarak çeşitlendirilmiştir. Ayrıca, çocukların sorulara verdikleri ilk cevaplarını değiştirip değiştirmediklerini keşfetmek amacıyla bir geri bildirim verilmiştir. Çalışmada kullanılan geri bildirim, negatif geri bildirimi yumuşatmak amacıyla dikkatli bir şekilde oluşturulmuştur. Öneriye açıklık çeşidinin ana etkisi ve geri bildirimin ana etkisi statiksel olarak anlamlıdır. Hipotezlerimiz ile aynı doğrultuda, katılımcılar yönlendirici sorularda onaylayıcı sorulara göre daha yüksek yanlış hatırlama oranı göstermişlerdir ve bir de geri bildirimden sonra daha yüksek yanlış hatırlama oranı göstermişlerdir. Ayrıca, geri bildirim ve akla yatkınlık; öneriye açıklık ve akla yatkınlık arasındaki etkileşimler statiksel olarak anlamlıdır. Hipotezlerimizle uyumsuz olarak, akla yatkınlık ve deneyim çeşidi ana etkileri anlamlı değildirler. Çalışmanın bulguları tartışma bölümünde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study, we aimed to investigate interrogative suggestibility of children for watched vs. interacted events by suggestive questions after the event. Participants were 55 Turkish children (nwatched = 27, ninteracted = 28) and the age range was 48 to 63 months (Mage = 56.78 months, SD = .49). Different than the preceding studies, a tablet computer game was used to present the material in the present study. Children either actively interacted with the tablet game or passively watched the screen-captured recording of that game for two minutes. Post event suggestion was provided by suggestive questions that comprised of leading and affirmative types of questions. The suggestive questions were varied depending on their plausibility in the context of a farming game. Furthermore, a feedback was given to children in order to explore whether they change their initial answers or not. The feedback was created cautiously with the purpose of making the negative feedback milder for preschool children. Results revealed that the main effect of type of suggestibility and feedback was statistically significant. In line with our hypotheses, participants showed higher false recall rates in leading questions than affirmative questions and also showed greater false recall rates after feedback. Moreover, the interactions between the feedback and plausibility; and between the plausibility and the type of suggestibility were statistically significant. Incompatible with our hypotheses, the main effect of plausibility and the main effect of type of experience were not significant. The findings of the study were interpreted in the discussion section.