The Relationship between organizational climate and safety culture: A Study on airport employees
Örgüt ı̇klı̇mı̇ ve güvenlı̇k kültürü arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇: Havalı̇manı çalışanları üzerı̇ne bı̇r araştırma
  1. Tez No: 916513
  2. Yazar: ABDULLAH EMİN KAVUKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. SABİHA ANNAÇ GÖV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Örgüt iklimi ve güvenlik kültürü, çalışanların iş ortamlarına ilişkin algılarını ve güvenlik davranışlarını etkileyen önemli kavramlar arasında yer almaktadır. Bu tezde, örgüt iklimi ile güvenlik kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmada, İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nda görev yapan toplam 411 çalışandan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Katılımcılar, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmaya veri toplamak amacıyla demografik bilgiler formu, örgüt iklim ölçeği ve iş güvenliği performansı ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler, SPSS 17 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu kapsamda, doğrulayıcı faktör analizi, tanımlayıcı analiz, korelasyon analizi, regresyon analizi, t testi analizi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Bulgular, örgüt iklimin güvenlik kültürü üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, örgüt iklim değişkeni, güvenlik kültüründeki varyansın %27,4'ünü açıklamaktadır. Bunun yanı sıra, katılımcıların demografik özelliklerinin güvenlik kültürü algılarını etkilediği belirlenmiştir. Özellikle yaş, eğitim seviyesi ve mesleki kıdem değişkenlerinin güvenlik kültürü algısında farklılık yarattığı saptanmıştır. Bunun yanı sıra, meslek grupları arasında da anlamlı farklılıklar bulunmuş; pilotların güvenlik kültürü algılarının diğer meslek gruplarına kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulguları, örgüt iklimi çalışanların güvenlik davranışlarını etkileyen önemli bir faktör olduğunu ve bu ilişkinin demografik değişkenlerle farklılık gösterebildiğini ortaya koymaktadır. Tez sonuçları, güvenlik kültürünün geliştirilmesi için liderlik desteğinin, eğitim programlarının ve katılımcı yönetim anlayışının önemine vurgu yapmaktadır. Ayrıca, teknolojik yeniliklerin kullanımı, iletişim kanallarının güçlendirilmesi ve ödüllendirme sistemlerinin devreye alınması gibi öneriler sunulmuştur. Bu bulgular, özellikle havacılık sektörü gibi yüksek riskli sektörlerde, güvenlik kültürünün ve örgüt iklimin iyileştirilmesine yönelik önemli stratejik rehberlik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational climate and safety culture are among the important concepts that affect employees' perceptions of their work environment and safety behaviors. This thesis aims to examine the relationship between organizational climate and safety culture. The data obtained from 411 employees working at Istanbul Airport and Sabiha Gökçen Airport were analyzed. Participants were selected by convenience sampling method and data were collected through demographic information, organizational climate scale and safety performance scale.The data used in the study were analyzed using SPSS 17 software. In this context, confirmatory factor analysis, descriptive analysis, correlation analysis, regression analysis, t test and ANOVA tests were applied. The findings showed that organizational climate has a positive and significant effect on safety culture. According to the regression analysis results, the organizational climate variable explains 27.4% of the variance in safety culture. In addition, it was determined that the demographic characteristics of the participants affect their perceptions of safety culture. In particular, age, education level and professional seniority variables were found to make a difference in the perception of safety culture. In addition, significant differences were also found between occupational groups, and it was determined that the safety culture perceptions of pilots were higher compared to other occupational groups. Research findings reveal that organisational climate is an important factor affecting employees' safety behaviours and this relationship may differ with demographic variables. The results of the thesis emphasise the importance of leadership support, training programmes and participatory management approach for the development of safety culture. In addition, suggestions such as the use of technological innovations, strengthening communication channels and the introduction of reward systems are presented. These findings provide important strategic guidance for improving safety culture and organisational climate, especially in high risk industries such as aviation.