The development of nationalism in Syria from the late Ottoman period until March 2011 and the impact of the uprising on nationalism
Süriye'de geç Osmanlı Dönemi'nden Mart 2011'e kadar milliyetçiliğin gelişmi ve ayanklanmanın milliyetçilik üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 709085
  2. Yazar: TARIQ FATTAHİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET TAHİR KILAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modern Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ortadoğu'da milliyetçilik meselesi, önemli tartışmaların ve ihtilafların konusu olmaya devam etmektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşü ve ardından gelen sömürge dönemi, bu bölge halkları arasında milliyetçi çekişmelere elverişli bir ortam oluşturdu. Suriye örneği de bir istisna oluşturmamaktadır. Bu araştırma projesi iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, Miroslav Hroch'un milliyetçiliğin üç evreli gelişimi üzerinden Suriye'deki milliyetçi düşüncenin gelişiminin geç Osmanlı döneminden Mart 2011 ayaklanmasının arifesine kadar izini sürmektedir. İkinci bölümde ise, Mart 2011 ayaklanmasının milliyetçiliği nasıl etkilediği incelenmektedir. Çalışmanın ana argümanı, ayaklanmanın duygusal bir topluluğun, başka bir deyişle belirli bir olay sonunda kolektif bir duygusallıkla bir araya gelen siyasi bir topluluğun oluşmasına yol açtığı gerçeğidir. Ancak, çatışmanın militarizasyonu, Suriye rejiminin bölücü stratejisi ve siyasi muhalefetin yetersiz performansı, bu duygusal topluluğun tam teşekküllü bir milliyetçi harekete dönüşmesini engellemiştir ve sonunda milliyetçilik meselesinin çeşitli siyasi aktörler arasında ademi merkezileşmesine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
The question of nationalism in the Middle East remains the subject of significant debates and controversy. The collapse of the Ottoman Empire and the subsequent colonial period created an environment ripe for nationalist contestation among the people of this region. The Syrian case is no exception to this. This research project is divided into two parts the first of which traces the development of nationalist thinking in Syria through the prism of Miroslav Hroch's three phases of nationalism framework, starting from the late Ottoman period until the eve of the March 2011 uprising. The second part examines how the March 2011 uprising impacted the nationalism. Its main argument is that the uprising led to the creation of an affective community i.e. a political community that is pulled together by a collective emotional understanding of a certain event. However, the militarization of the conflict, Syrian regime's divisive strategy and lackluster performance of the political opposition prevented this affective community from turning into a fully-fledged nationalist movement, eventually leading to the decentralization of the question of nationalism among several political actors.