Effects of anger and anxiety traits on financial risk tolerance of novices and experts
Uzmanların ve acemilerin karakteristik öfke ve endişe seviyelerinin finansal risk toleransı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 439120
  2. Yazar: ECEM GİZEM HÜNER
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MUSTAFA SİNAN GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Öfke ve endişe, davranışsal karar verme alanında uzun zamandır incelenmektedir. Özellikle, bu iki duygunun riskli seçenekler içeren kararları alırken, süreci nasıl etkilediği yoğunlukla araştırılmaktadır. Önceki çalışmalarda, öfkenin ve endişenin hem karakteristik yapı olarak hem de anlık duygu durumu olarak incelendiğinde, risk alma yatkınlığı üzerinde birbirine zıt etkiler yarattığı ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak, bu çalışmada, öncekilerden farklı olarak bu iki duygu kişisel farklılık olarak ele alınıp finansal risk toleransına olan etkisi araştırılmıştır. Hiyerarşik lineer regresyon kullanılarak elde edilen bulgular, beklenilen sonuçları vermiş ve öfke risk toleransıyla pozitif yönlü bir ilişki gösterirken, endişe ise ters yönlü bir ilişki sergilemiştir. Bu anlamlı etkileşim öğrenci ve banka çalışanlarından oluşan ana örneklem ve sadece öğrencilerden oluşan grupta gözlenirken, banka çalışanlarının katılımıyla oluşmuş örneklemde maalesef ki istatistiksel açıdan geçerli sonuçlar elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Anger and anxiety have been analyzed in behavioral decision making field for a long time. Especially, their effects on the process of decision making under risky choices have been examined heavily. In previous studies, it has been found that anger and anxiety, both in state level and trait level; have opposite influences in terms of the propensity to take risk. Concordantly, in the present study, trait anger and trait anxiety were investigated with regards to their effects on financial risk tolerance. The study conducted by using hierarchical linear regression and as expected dispositional anger showed significant positive relationship with risk tolerance, whereas dispositional anxiety became meaningful and showed association in reverse direction just in the sample consisting of students. Unfortunately, the second sample which involves bank employees gave no statistically valid insights for this study.