The dynamics of distinction and cultural omnivorousness in the culinary field of Turkey
Türkiye'de yeme-içme alanında ayrım ve kültürel hepçilliğin dinamikleri
- Tez No: 439124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IRMAK KARADEMİR HAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Geç modern dönemde, Bourdieu'nün kavramsal alet edevatlarından faydalanan birçok çalışma, tüketim pratiklerinin ve beğeninin, nasıl sınıfsal pozisyona dayalı bir farklılaşma aracı olarak kullanıldığını göstermiştir. Ancak 1990 sonrası, beğeni hiyerarşisindeki dinamiklerin değiştiği yönünde ortaya atılan tartışmalar; özellikle 'kültürel hepçillik' kavramına işaret etmektedir. Nihayetinde, beğenilerdeki eklektikleşme süreci ayrım ve kültürel hepçillik arasında bir gerilime yol açmış ve bu büyüyen literatürde, ayrım ve hepçillik arasındaki gerilimin parametrelerini ve kesişen noktalarını tartışan önemli sayıda ampirik araştırma yapılmıştır. Bu tez, bu eksende görece daha az tartışılan bir alan olan Ankara'daki yemek tüketim pratiklerine odaklanarak, bu gerilim üzerinden bir analiz sunmaktadır. Beğenideki eklektikleşme sürecini daha net anlayabilmek için Ankara'da, gündelik kategorileştirmelerde alt sınıf olarak görünen 'salaş', 'otantik' yeme-içme mekânlarının üst orta sınıf müdavimleriyle küçük çaplı grup tartışmaları ile derinlemesine görüşmeler düzenlenmiştir. Çalışmanın amacı, örneklemin yeme-içme alışkanlıklarını, yönelimlerini, beğenilerini ve değerlendirme şemalarını geniş bir perspektiften inceleyerek, bu görünen eklektikliğin sınırlarını, işlerliğini tartışmaktır. Yapılan nitel araştırmanın bulgularına göre, üst orta sınıfın hepçillik nosyonu altında kesişen sınırları, öğün saati, yemeğin konsepti ve tüketim şekilleri gibi dinamiklere bağlı olarak değişkenlik göstermiştir. Ek olarak, modern/geleneksel ikileminden doğan kültürel hiyerarşinin, üst orta sınıfın yeme-içme alışkanlıkları ve beğenilerindeki etkisini henüz yitirmediği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, bu tez kapsamında, hem Türkiye'deki yerel tüketim alanları ve sınıf-kültürel süreçler ile ilgili çalışmalara eklemlenilmiş, hem de ayrım ve hepçillik arasındaki dinamiklerin yeme-içme örüntülerindeki tezahürleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the last decades, many studies adopting a Bourdieusian perspective point out how consumption practices and tastes are influential in constructing, differentiating and reproducing class identities. However, after 1990s, much attention has been centered upon the cultural omnivore debate. Ultimately, as many empirical studies in this growing literature indicate, the emergence of eclectic tastes engendered a tension between distinction and cultural omnivorousness. This thesis offers an analysis of this tension by focusing on food consumption practices in Ankara/Turkey. The research draws on interviews and small group discussions with upper middle class' regular customers of, 'low-key', 'authentic' but 'trendy' locations. Seizing these seemingly omnivorous consumers' dispositions, tastes and judgment schemas regarding their food habits is crucial; in terms of comprehending to what extent they display similar omnivore patterns in their other eating practices. The findings of this qualitative research suggest that crossing the boundaries and stepping out of the comfort zone depends on certain dynamics such as the timing of the meal, occasion and particular ways of consuming. It also shows that western/traditional hierarchy continues to apply in general eating dispositions of upper middle class whilst crossing this boundary, is considered authentic in some limited omnivorous consumption moments. Within the scope of this study, it appears that 'distinction' can be still marked either in doings or sayings of individuals. Hence, this thesis contributes to the studies on local consumption fields and class cultural processes in Turkey by, at the same time, engaging with the discussions amid distinction and omnivorousness.