Class determinants of Turkish foreign policy under the rule of the Justice and Development Party
AK Parti Hükümeti yönetimi altında Türk dış politikasının sınıfsal belirleyicileri
- Tez No: 439127
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YALVAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma 2002 yılından itibaren Adalet ve Kalkınma partisi dönemine içkin Türk Dış Politikasını ve onun konjonktürel olarak değişen dinamiklerini 'tarihsel' ve 'sınıf' bazlı bir okumaya tabii tutmayı amaçlamaktadır. Çalışma toplumsal (sınıfsal) yapılar ile devlet politikaları arasında 'içsel' bir ilişki olduğunu savunmaktadır. Bu doğrultuda, ilişkisel bir yaklaşım çerçevesinde; devlet politikalarının farklı sınıfsal fraksiyonlara ait birikim stratejileri ve hegemonya projeleri ve bunlar etrafında gerçekleşen mücadele koşulları tarafından belirlendiği iddia edilmektedir. Öte yandan, çalışma aynı zamanda bahsedilen toplumsal yapıların var olan biçimlerinin kendilerinden verili olmadığını, 'modern' uluslararası sistem ile 'karşılıklı' olarak girmiş oldukları ilişkiler tarafından şekillendirildiklerini savunmaktadır. Bu anlamı ile, Uluslararası İlişkilerin ana akım kuramı olarak kabul edilen neorealist düşünceye içkin temel varsayımlarının aksine iç ve dış düzeyler arasında organik bir bağlantı olduğu iddia edilmektedir. Bahsedilen bu organik bağlantının doğasını açıklamak için çalışma 'sosyal bütünlüğün'; Marksist bir bakış açısından, toplumsal düzlemde vücut bulan yapısal sınıf ilişkileri ile öncekinin mekansal konumları veya uğrakları olarak kabul edilebilecek olan devletler ve uluslararası sistemler arasındaki 'diyalektik' ilişkinin toplamına karşılık geldiğini savunmaktadır. Bu çerçevede, günümüz Türkiye'sine ait sınıf ilişkilerinin yapısının -ve dolayısı ile de ülkenin iç ve dış politika tercihlerinin- bu çok yönlü ve kompleks ilişki ağlarının tarihsel bir sonucu olduğu gösterilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a historical and class based reading of the Turkish Foreign Policy and its periodically changing dynamics under the rule of the Justice and Development Party since 2002. It basically argues that there is an 'integral' relationship between societal (class) structures and state policies. Accordingly, it defends that state policies are determined by the competing accumulation strategies and hegemonic projects of the different class fractions from a relational perspective. On the other hand, this study additionally argues that emphasized societal structures are not pre-given in their natures. Rather, they are circumscribed by their 'mutually' determining relations with the 'modern' international system. In this sense, it is argued that there is an organic relationship between unit and system levels of social formations unlike the basic assumptions of neorealism as the mainstream understanding of the International Relations. This study -in order to explain the essence of aforementioned organic relationship- claims that 'overall social totality' corresponds to 'dialectical' togetherness of sub-domestic structural mechanisms -which are the class relations from Marxist point of view- and its generated spatial levels or moments as respectively corresponding to nation states and international systems. Based on this framework, this study intends to demonstrate that the structural shape of contemporary Turkey's class relations -and accordingly trajectories of its internal and external policy choices- is the historical outcome of those multi-dimensional and complex sets of interactions.