Non-vococentric essay film: The case of Zur Person
İnsan sesi etrafında örgütlenmeyen deneme film: Zur Person örneği
  1. Tez No: 439128
  2. Yazar: OĞUZHAN BARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez Deneme film fikrini bir deneme metninin filmlerde üst ses halinde belirmesi olarak kuran söylemlere karşı bir eleştiriği niteliği taşımaktadır. Betimleyici belgelsellerin aksine Deneme filmde öznel bir üst sesin varlığından bahsedilmektedir. Bu ses, kullanımı dolayımı ile seyirci ile yönetmeni aynı düzlemde buluşturarak onları bir etkileşime sokma ve seyirciyi anlam üretimine katma iddaasındadır. Fakat 'Vococentrism' kavramı etrafında şekillendirdiği eleştirileri ile David Harvey Deneme filmin öznel üst sesini eleştirmektedir. Bu tez çalışması, Deneme filmi 'Vococentrism' kavramı üzerinden eleştrip, Deneme film düşüncesini Adorno, Hans Richter ve bir filmin metnini oluşturabilmesi için kendine has araçlara sahip olduğunu düşünen düşünürlerin önerileri ışğında yeniden düşümeyi amaçlar. Bu tartışmaların sonucunda ise Zur Person isimli 'Non-vococentric' bir deneme film çalışmasını pratik olarak sunar.
Özet (Çeviri)
This Thesis aims to provide criticism of main discourses on Essay Film which constitute idea of Essay Film with a voice over text. Unlike Expository documentaries, Essay Film offers a subjective voice. This voice is offered to let audience get role in construction of film idea with director by placing the director same place with spectator. David Harvey criticises this voice of essay film by concept of vococentrism which lets us interogate the authority on the essay film voice. In this thesis, by criticizing essay film through vococentrisim, it is aimed to reconsider Essay Film idea through the texts of Adorno, Hans Richter and thinkers whom offer film has its own tools to create its unique text. In the end of these discussions, this thesis, offers a non-vococentric Essay Film named Zur Person as a practical work.