Parental education and time with children: An analysis using 2006 Turkish time use survey
Ebeveyn eğitimi ve çocuklarla geçirilen zaman: 2006 Türkiye zaman kullanım anketini kullanarak yapılan bir analiz
- Tez No: 439126
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Ev Ekonomisi, Econometrics, Economics, Home Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ebeveyn eğitiminin olumlu etkilerinin çocuğa aktarılmasında ebeveynlerin çocuklarıyla geçirdiği zaman önemli olmakta ve bu onların gelişiminde ve beşeri sermayelerinin oluşumunda rol oynamaktadır. Anne-baba eğitim düzeyinin çocuklarıyla geçirdikleri zamana olan etkileri pek çok ülkede çalışılmış olmasına rağmen, Türkiye'de henüz incelenmemiştir. Bu bağlamda, Türkiye'de anne-babaların eğitim düzeyinin çocuklarıyla geçirdikleri zamana etkisini incelemek için TÜİK'in 2006 yılında yapmış olduğu Zaman Kullanım Anketi verileri kullanılmıştır. Eğitimin yanı sıra, bu zamanı etkileyen diğer faktörler de tezde tartışılmıştır. Anne-babaların çocuklarıyla geçirdikleri zamanı etkileyen faktörleri ortaya çıkarabilmek için çift engelli model (double hurdle model) tahmin edilmiştir. Bu modelin tercih edilme sebebi, bağımlı değişken olan zamanın pek çok anne-baba için sıfır olmasıdır. Sonuçlar üniversite mezunu olmanın ebeveynlerin çocuklarına zaman ayırma olasılığında etkili olduğunu göstermiştir. Üniversite mezunu anne babaların okula gitmemiş ebeveynlere göre çocuklarına zaman ayırma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, eğitimin çocuklara ayrılan zaman üzerinde de istatistikî olarak anlamlı etkisi bulunmuştur. Zaman harcayanlar arasında eğitimli anne babalar çocuklarına daha fazla zaman ayırmaktadır. Erkeklerin çocuklarıyla geçirdikleri zaman üzerinde etkili olan bir diğer eğitimle ilgili faktör ise eşlerinin eğitim düzeyidir. Eğitimli eşi olan erkekler çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmektedir.
Özet (Çeviri)
Parental childcare time, as one of the channels that transfer the positive effects of parental education to children, is important for the development and formation of human capital of children. It is studied in many countries using time use data; however, the effects of parental educational level on their childcare time in Turkey have not been studied yet. Time-diary data from the 2006 Turkish Time Use Survey of TurkStat is used to investigate the factors affecting parents' time investments in childcare in Turkey. However, the primary interest of the study is the effect of parental education level on childcare time. In order to investigate the determinants of parental childcare time, a double hurdle model is used in order to handle huge number of zeros of childcare time. Results show that being graduate from the university or having a higher degree is significant for parents' childcare time allocation decision. University graduate parents are more likely devote time to their children. Moreover, any educational level is found to have a positive impact on the amount of childcare time of them. Compared to uneducated parents, educated parents certainly spend more time with children at home. Another important factor affecting parents' childcare time is educational level of spouses. While men who have university graduate spouses are more likely to devote time to their children, women who have university graduate spouses are less likely to devote time to their children. Additionally, fathers having an educated spouse spend more time with their children.