The regional role of Iran under President Ahmadinejad
Cumhurbaşkanı Ahmedinejad Döneminde İran'ın bölgesel rolü
- Tez No: 439157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA GÖÇER AKDER, DR. GÜLRİZ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez Cumhurbaşkanı Ahmedinejad döneminde İran'ın bölgesel rolünü incelmektedir. Kendisinin giderek artan iddialı söylemlerinin de etkisiyle İran'ın bu dönemde bölgede ne tür bir rolü olduğu oldukça tartışmalı bir konu haline gelmiştir. Bu tezin amacı bu dönemde İran'ın nasıl bir rol oynadığına dair sağlam temellere dayanan sonuçlara ulaşmaktır. Bu amaçla, bu tez“İran'ın öz-algısı”,“bölge ülkelerinin İran'ın bölgesel rolü konusundaki algıları”ve“İran'ın sert gücü”olmak üzere üç parametreden oluşan bir tipoloji öne sürmektedir. Bu şekilde, bu tez İran'ın kendi bölgesel rolü konusundaki öz-algısına ulaşmak üzere İran'ın devrimci, İslami ve milli kimliklerinin bir değerlendirmesini yapmaktadır. Sonrasında, bu çalışma İran'ın kendi kendine üstlendiği bölgesel rollerininin geçerliliğini bölge ülkelerinin bu konuya yaklaşımları ve İran'ın ekonomik ve askeri kapasiteleri açısından test etmektedir. Bu çalışma İran'ın Cumhurbaşkanı Ahmedinejad döneminde“potansiyel bölgesel baskın güç”olduğu sonucuna varır. Bunun dışında, bu tez İran'ın Ahmedinejad dönemindeki rolünün, Miriem Prys'in“bölgesel baskıcı güç”kavramına uygun gelebileceğini de öne sürer. Bunlara ek olarak, bu tez İran'a yönelik bölgede giderek artan tehtid algısının İran liderleri tarafından bir tür caydırıcılık mekanizması olarak görüldüğünü fakat aslında tam da bu tehtid algısının İran'ın potansiyel güçlerini gerçekleştirebilmesinin önündeki temel engel olduğuna da dikkati çeker.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Iran's regional role during President Ahmadinejad era. From the beginning to the end of his presidency Iran's role in the Middle East was highly debated due to increasing assertiveness of Iran in the region. This thesis aims at reaching grounded conclusions about the actual role of Iran in the region, during the presidency of Mahmood Ahmadinejad. To this end, this thesis offers a typology which consists of three parameters which are self-perception of Iran, regional perceptions toward Iran's role and the hard power capacities of Iran. To do so, the thesis provides an examination of revolutionary, Islamic and national identities of Iran which offers Iran's self-perception regarding its regional role. Then, the study tests the self-perceived regional role of Iran in regard to regional perceptions towards it and its material capacities. The thesis concludes that, Iran was a“potential regional dominant power”during President Ahmadinejad era. Besides, the thesis suggests that the regional role of Iran under President Ahmadinejad era may also be called as“regional dominator”, a term originated by Miriam Prys. The thesis also points out that, the increasing threat perception of regional countries towards Iran is viewed as a deterrent by Iran's leaders, but it is at the same time the main obstacle for Iran to materialize its potential capacities.