A critical consideration of narratives concerning the emergence of civilization: Nietzsche and Freud
Uygarlığın ortaya çıkışına ilişkin anlatılar hakkında kritik bir değerlendirme: Nietzsche ve Freud
  1. Tez No: 439163
  2. Yazar: ZÜLFÜKAR EMİR ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu Yüksek Lisans tezinde, izlerinin antik düşünceye kadar takip edilebilen fakat açıkça modern düşünürler, özellikle Hobbes ve Rousseau, tarafından ele alınan uygarlığın ortaya çıkışı üzerine anlayışlar incelenecektir. İlk olarak Hobbes ve Rousseau'nun uygarlığın gelişimi üzerine anlatıları sunulacak ve sonra bu açıklamaların eleştirisini kendiliğinden içeren Nietzsche'nin ve Freud'un anlayışları gösterilerek sorunsallaştırılacaktır. Bu düşünürlere bir arada yoğunlaşılmasının bir başka sebebi de bu düşünürlerin uygar toplum öncesi varsayımsal bir durumu betimlemeleri ve uygar toplumun ortaya çıkışından sonra insanın durumunun hesabını vermeye çalışmalarıdır. Ardından, Nietzsche'nin ve Freud'un uygarlığın ortaya çıkışının insanın değişimi ile ilgili olarak dinamik bir süreç olduğuna dair bir okuma önerilmeye çalışılacaktır. Nietzsche'nin anlayışında 'soylu' ve 'köle' kuvvetleri arasındaki mücadeleye, yani agon'a, Freud'un anlayışında ise ölüm ve yaşam dürtüleri arasındaki antagonizmaya yoğunlaşılarak; onların uygarlığın ortaya çıkışı hakkındaki açıklamalarına, sans telos olan insanın değişimi bağlamında odaklanılacaktır. Son olarak Freud'un anlayışının Nietzsche'nin düşüncesinden ne ölçüde ayrıldığı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this MA thesis, I will investigate understandings concerning the emergence of civilization which can be traced to ancient thought, but which is clearly taken into account by the modern thinkers, especially Hobbes and Rousseau. First, I will present Hobbes' and Rousseau's narratives concerning the development of civilization and then I will problematize their approaches by introducing Nietzsche's and Freud's understandings which inherently criticizes Hobbes' and Rousseau's accounts. Another reason why I will concentrate on these philosophers is that they all depict a hypothetical condition of the human being before civil society and try to give an account of the condition of the human being after the establishment of civil society. Then, I will attempt to offer a reading of Nietzsche's and Freud's interpretations of the emergence of civilization as a dynamic process in relation to the alterations of the human being. By focusing on the struggle, namely agon, between 'noble' and 'slave' forces in Nietzsche's understanding and by focusing on the antagonism between the death drive and the life drive in Freud's understanding, I will concentrate on their account of the emergence of civilization in relation to the changes in the human being which is sans telos according to both thinkers. Finally, I will discuss to what extent Freud's understanding significantly diverges from Nietzsche's thinking.