Syrian-Iranian relations during Bashar al-Assad period: A test case for alliance theories
Beşşar el-Esad döneminde Suriye-İran ilişkileri: İttifak teorileri çerçevesinde bir test
  1. Tez No: 439175
  2. Yazar: GAMZE COŞKUN BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma Beşar Esad dönemi Suriye-İran ilişkilerinin ittifak teorileri çerçevesinde incelenmesini amaçlamaktadır. Bu çerçevede uluslararası ilişkilerde ittifak teorilerine ilişkin bir değerlendirme yapılmasının ve iki ülke arasındaki yakın ilişkilerin başlangıcına değinilmesinin ardından, ittifak teorileri çerçevesinde 11 Eylül olaylarını, 2003 Irak Savaşı'nı, 2006 Lübnan Savaşı'nı ve Suriye'de son dönemde yaşanan isyanları analiz edilecektir. Bu çalışma, her bir teorisyenin iç tehdit algısı, dış tehdit algısı ya da kimlik inşası gibi belli bir faktöre odaklanması sebebiyle, ittifak teorilerinin tek tek ele alındığında söz konusu ittifakın oluşumunu açıklamada yetersiz kaldığını savunmaktadır. Bu nedenle Şam-Tahran ittifakına alternatif bir yaklaşım getirerek, uluslararası, bölgesel ve ulusal dinamikler de dikkate alınarak ittifak teorilerinde dile getirilen faktörlerin bir kombinasyonuyla analiz yapılmaya çalışılacaktır. Bu çalışma ayrıca, Suriye'de yaşanan ayaklanmaların ittifakı tehdit ettiğini, ancak ilişkilerin halen aynı öneme sahip olması sebebiyle Şam ve Tahran'ın birbirleriyle ilişkilerinde herhangi bir değişim olmadığını belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze Syrian-Iranian relations during Bashar Al-Assad period within a theoretical perspective. In this context, after giving a review of alliance theories of international relations along with the roots of the close relations, course of relations during 9/11 events, 2003 Iraq War, 2006 Lebanon War, and Syrian uprisings will be examined within the framework of alliance theories. The thesis argues that alliance theories, when taken one by one, are not sufficient to explain the establishment of this alliance as each scholar usually makes an overemphasis on a single factor such as internal threat perceptions or external threat perceptions or identity construction and so forth. It is intended to offer an alternative approach to understand the motives behind Damascus-Tehran alliance by combining all these factors as well as focusing on international, regional as well as national dynamics contributing to this alliance behavior. This study also asserts that although the Syrian uprisings posed major threats against the alliance, Damascus and Tehran did not change their policies towards each other as the relations are still of the same importance for both.