The representation of the poor in Islamic TV series: The case of 'Beşi̇nci̇ Boyut'
Islami televizyon dizilerinde yoksulluk temsili: 'Beşinci Boyut' örneği
  1. Tez No: 439176
  2. Yazar: YUNUS YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Yoksulluk dünyada ve Türkiye'de kapitalizmin sebep olduğu en büyük problemlerden biridir ve egemen İslamcı ideolojinin yoksulluğu nasıl gördüğü; egemen İslamcı ideoloji ile kapitalizm arasındaki ilişkiyi anlamanın en önemli yollarından biridir. Bu çalışma, İslami televizyon dizilerinden biri olan Beşinci Boyut dizisinde yoksulluk sorununun nasıl kodlandığını ve yoksulun nasıl temsil edildiğini açığa çıkarmaya çalışmaktadır. Bunu göstermek için, Beşinci Boyut dizisi içerisindeki yoksulluk temsilindeki, İslami söylemin rolüne ve İslami söylemin kapitalist ideoloji ile ortaklaştığı noktalar incelenmektedir. Bu anlamda, kapitalizm Türkiye'deki egemen İslamcı ideolojinin sosyal, ekonomik ve politik problemlere bakışının kapitalizm tarafından belirlendiğini söyleyebiliriz. Beşinci Boyut yoksulluk sorununu yeniden tanımlasa da, bu tanımın egemen ideoloji tarafından yapılmış yoksulluk tanımı ile birçok benzerlikleri olan bu tanımın İslamileştirilmiş, doğallaştırılmış ve bireyselleştirilmiş bir tanım olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The question of poverty which is a result of capitalism is one of the biggest problems in the world and Turkey; and one of the best ways in order to understand the relation between dominant Islamist ideology and capitalism is to search how dominant Islamist ideology sees the question of poverty. This thesis, tries to explore how the question of poverty is encoded and how the poor is represented in Beşinci Boyut which is one of the Islamic TV series. In order to show that the role of Islamist discourse in the representation of the poor in Beşinci Boyut and the intersection points between Islamist discourse and capitalist ideology are examined. In that regard, it can be said that dominant Islamist ideology in Turkey is structured by capitalism while defining social, economic and political problems. While, Beşinci Boyut re-defines the question of poverty theologically; it is possible to say that this definition is an Islamic zed, naturalized and individualized version of the question of poverty which has many resemblances with the definition of poverty done by dominant ideology.