A study of feminist possibilities of escape from the panopticon and the male gaze in Pat Barker's Union Street and Angela Carter's Nights at the Circus
Pat Barker'ın Union Street ve Angela Carter'ın Nights at the Circus romanlarında panopticon ve eril bakıştan kaçışa dair bir çalışma
- Tez No: 439177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ÖZTABAK AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, Michel Foucault'nun Discipline and Punish (1977) adlı kitabında yer alan Panopticon imgesi ışığında modern kurumların kadınları nasıl boyunduruk altına aldığına dair Pat Barker'ın Union Street ve Angela Carter'ın Nights at the Circus adlı romanlarını çalışmayı amaçlar. Bu çalışmada aynı zamanda,“Foucault, Femininity, and the Modernization of Patriarchal Power”(1988) ve“The Body and The Reproduction of Femininity”(1993) adlı makalelerinde, Foucault'nun Panopticon imgesinin genel olarak kadınların boyunduruk altına alınışını ele alma konusunda başarısız olduğunu savunan - sırasıyla - Sandra Lee Bartky ve Susan Bordo gibi feminist akademisyenlerin çalışmaları da dikkate alınacaktır. Bu tezde, Union Street ve Nights at the Circus'ın, kadınların bedenlerinin erkeklerin bedenlerinden nasıl daha fazla itaatkârlaştırıldığını gösterdiği savunulacaktır. Dahası, Laura Mulvey'in“Visual Pleasure and Narrative Cinema”(1975) adlı eseri ve buradaki“bakılasılık”kavramı doğrultusunda her iki romanın da kadınların“panoptic eril bakışa”ve kadınların bu söz konusu bakışı içselleştirmesiyle ortaya çıkan“female connoisseur”a maruz kalış şekilleri ele alınacaktır. Bu tezde aynı zamanda bu iki romandaki kadın karakterlerin Panopticon'dan ve eril bakıştan kaçıp kaçamadığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study Pat Barker's Union Street (1982) and Angela Carter's Nights at the Circus (1984) to explore the novels' treatment of how modern institutions discipline women in the light of Foucault's conceptualization of the“Panopticon”in his Discipline and Punish (1977). This study will also be attentive to the works of feminist scholars such as Sandra Lee Bartky and Susan Bordo, who in their articles“Foucault, Femininity, and the Modernization of Patriarchal Power”(1988) and“The Body and The Reproduction of Femininity”(1993) respectively argue that Foucault's notion of the Panopticon fails to encompass the subjugation of women in particular. This thesis will argue that both Union Street and Nights at the Circus foreground the ways how women's bodies are rendered more“docile”than those of men. Furthermore, in the light of Laura Mulvey's“Visual Pleasure and Narrative Cinema”(1975) and her notion of“to-be-looked-at-ness,”it will be argued that both novels explore the ways in which women are exposed to“the panoptical male gaze”and“the female connoisseur.”This thesis will also explore to what extent the women characters in these novels can actually escape from the Panopticon and the male gaze.