English language preparatory school instructors' sense of responsibility for students' success and failure
İngilizce hazırlık okulu okutmanlarının öğrenci başarı ve başarısızlığından sorumluluk algısı
  1. Tez No: 439180
  2. Yazar: DİLEK BOZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, İngilizce hazırlık okulu okutmanlarının öğrencilerinin başarı ve başarısızlığından sorumluluk algısının, okutmanların özyeterlik inançları ve sorumluluk algısı arasındaki ilişkinin ve öğretmenlik tecrübesi, İngilizce yeterlilik puanları, öğretmen öz yeterliği ve motivasyonun, okutmanların öğrencilerinin başarı ve başarısızlığından sorumluluk algısını ne derece yordadığının incelenmesi amaçlanmaktadır. Katılımcılar, hazırlık okullarında çalışan 207 İngilizce okutmanıdır. Veri, Ankara'daki vakıf ve devlet üniversitelerinden toplanmıştır. Veri toplama araçları, Öğretmen Özyeterlik Ölçeği, Öğrenci Başarısından Sorumluluk Ölçeği, ve Öğretmen Motivasyonu Ölçeği' dir. Veri analizi için, betimsel, korelasyon ve hiyerarşik çoklu regresyon analiz yöntemleri kullanılmıştır. Sonuçlar, okutmanların öğrencilerinin başarı ve başarısızlığı için orta seviyede genel sorumluluk algısına sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, okutmanlar öğrencilerinin başarısı için, başarısızlığa göre daha yüksek sorumluluk algısına sahiptirler. Korelasyon analizi, öğretmenlerin özyeterlilik inaçları ile öğrenci başarısından sorumluluk alma algısı arasında olumlu ve anlamlı bir ilişki olduğunu diğer yandan öğretmenlerin özyeterlilik inaçları ile öğrenci başarısızlığından sorumluluk alma algısı arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir. Hiyerarşik çoklu regresyon analizi, okutmanların öğrencilerinin başarı ve başarısızlığı için genel sorumluluk algısının sadece öğretmen motivasyonu tarafından yordandığını göstermektedir. Okutmanların öğrenci başarısından sorumluluk algısı açısından, çalışmanın sonuçları, sadece öğretmen özyeterlik değişkeninin yordama denklemine önemli bir katkısı olduğunu göstermektedir. Öğrenci başarısızlığından sorumluluk algısına gelince ise, sonuçlar, hiçbir değişkenin bu algıyı yordamadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This present study aimed to investigate English language preparatory school instructors' sense of responsibility for their students' success and failure, and the relationship between instructors' self-efficacy beliefs and their sense of responsibility and examine to what extent years of teaching experience, English proficiency scores, teacher self-efficacy and teacher motivation predict instructors' sense of responsibility for their students' success and failure. The participants were 207 English instructors working in preparatory schools. Data were collected from foundation and public universities in Ankara. Data collection instruments were Teachers' Sense of Efficacy Scale, Responsibility for Student Achievement Scale and Teacher Motivation Scale. To analyze the data, descriptive, correlation and hierarchical regression analyses were conducted. The results showed instructors had a moderate level of responsibility for their students' success and failure. Besides, they showed more responsibility for their students' success than failure. The results of correlation analysis showed there was a significant and positive relationship between instructors' self-efficacy beliefs and their sense of responsibility for students' success while there is no relationship between instructors' self-efficacy beliefs and their sense of responsibility for students' failure. Findings of hierarchical regression analysis indicated instructors' overall sense of responsibility for their students' success and failure was uniquely predicted by teacher motivation variable. In terms of sense of responsibility for students' success, the results of the study indicated only teacher self-efficacy variable uniquely had a significant contribution to prediction equation. As for the sense of responsibility for students' failure, the findings showed that none of the variables significantly predicted it.