A pre-service mathematics teacher's technological pedagogical content knowledge regarding different views of 3-D figures in geometry
İlköğretim matematik öğretmen adayının geometride cisimlerin farklı yönlerden görünümleri konusunda teknolojik pedagojik alan bilgisi
  1. Tez No: 439182
  2. Yazar: İPEK SARALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MINE ISIKSAL BOSTAN, DOÇ. DR. DİDEM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma, bir ilköğretim matematik öğretmen adayının, öğretmenlik uygulaması dersi sırasında, geometride üç boyutlu cisimlerin farklı yönlerden görünümleri konusunu anlatırken Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi'ndeki değişimi incelemek için yapılmıştır. Örneklem bir öğretmen adayı olarak Ankara'daki büyük üniversitelerden birinden seçilmiş, katılımcı anlaşmalı özel okulda stajını yaparken gözlemlenmiştir. Çalışmada kullanılan veri toplama araçları görüşmeler, gözlemler, alan notları, GeoGebra dosyaları ve ders planlarıdır. Araştırmanın sonucu düşünüldüğünde, ilköğretim matematik öğretmen adayının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi'nde (TPAB) öğretmenlik uygulaması dersi boyunca bir gelişim olduğu görülmektedir. Müfredatı teknoloji ile birleştirme ve öğrencilerin teknolojiye erişimini sağlama konusundaki gelişim küçük olsa da, teknoloji aracılığıyla öğretme ve öğrencilerin öğrenmelerini sağlama konusunda öğretmen adayının TPAB seviyesinde önemli bir artış gözlemlenmiştir. Sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda, öğretmen eğitimi programlarında öğretmenlik uygulaması dersi sırasında öğretmen adaylarını destekleyici teknoloji derslerinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır çünkü matematik sınıflarında etkili bir öğrenme ortamı sağlanabilmesi için öğretmen adaylarının gerekli temel becerilere sahip olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study attempted to investigate a pre-service mathematics teacher's Technological Pedagogical Content Knowledge regarding different views of 3-D figures in geometry. Data were collected from a pre-service teacher, enrolled in one of the large public universities in Ankara while she was teaching different views of 3-D figures in seventh-grade level in one of the private schools. Interviews, observations, field notes, GeoGebra files, and lesson plans were the data collection tools used in the study. Data analysis revealed that the participant's TPACK level increased during school experience course. State differently, there was a development in the preservice teacher's TPACK level. While there was just a slight increase in technology integration to the curriculum and access of students to technology levels, there was a significant rise in teaching and learning with technology levels of the participant during school experience course. Findings of the study show that there is a need for complementary technology courses during school experience course in teacher education programs because teacher candidates need necessary competencies in using technology like selection and usage of appropriate technology to provide effective teaching in mathematics classes.