Investigating the effects of science writing heuristic approach on eight grade students' achievement, metacognition and epistemological beliefs
Argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının 8. sınıf öğrencilerinin fen başarılarına, üst bilişlerine ve epistemolojik inançlarına etkisi
  1. Tez No: 439183
  2. Yazar: SABAHAT TUĞÇE TUCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU, PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme (ATBÖ) yaklaşımının 8. sınıf öğrencilerinin fen başarılarına, üst bilişlerine ve epistemolojik inançlarına etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Nicel çalışma yöntemlerinden yarı–deneysel çalışma yöntemi kullanılmıştır. Bir ilköğretim okulunda aynı öğretmenin girdiği 2 adet 8. sınıf araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bir sınıf rastgele deney grubu olarak diğeri ise karşılaştırma grubu olarak atanmıştır. Deney grubundaki öğrenciler konularını 13 hafta boyunca ATBÖ yaklaşımı ile işlerlerken, aynı konular karşılaştırma grubunda geleneksel yöntemler kullanılarak anlatılmıştır. Çalışmanın verileri, 8. Sınıflar için Fen Başarı Testi, Üst Bilişsel Farkındalık Ölçeği ve Epistemolojik İnançlar Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Ön-test sonuçlarına gore gruplar arasında anlamlı istatistiksel bir fark çıkmazken, son-test sonuçları incelendiğinde deney grubu lehinde anlamlı istatistiksel farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was investigating the effects of Science Writing Heuristic (SWH) approach on 8th grade students' science achievement, metacognition and scientific epistemological beliefs when compared to traditional instruction. For this purpose, a non-equivalent control group post-test only design was employed. Two 8th grade classes from a public elementary school were selected for the study. One class was assigned as experimental group and the other class was assigned as the comparison group. Students in the experimental group were instructed with the SWH approach, while those in comparison group were instructed with traditional science instruction during 13 weeks. Science Achievement Test for Eight Graders (SATEG), Metacognitive Awareness Inventory (MAI) and Epistemological Belief Questionnaire (EBQ) were administered as pre-test and post-test to collect data. The data were analyzed by using t-test and MANOVA. Pre-test results indicated that there was no statistically significant mean difference between the two groups regarding MAI, EBQ and SATEG scores before the treatment. Post-test results revealed that there was a statistically significant mean difference between the experimental and the comparison group, in favor of the experimental group.