Critique of vulnerability discourse through an alternative development approach: A case of seasonal migrant agricultural workers in Turkey
Kırılganlık söyleminin alternatif kalkınma bakış açısıyla eleştirisi: Türkiye'de gezici mevsimlik tarım işçileri örneği
- Tez No: 439201
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE HOŞGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez; kırılgan, dezavantajlı, riskli gruplara yönelik kalkınma söylem ve pratiklerini Gezici Mevsimlik Tarım İşçileri (GMTİ) örneği üzerinden incelemeyi, eleştirmeyi ve anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma; 2000 yılından itibaren GMTİ'ye yönelik olan kalkınma söylem ve pratiklerini alternatif kalkınma yaklaşımıyla, kalkınma profesyonellerinin bakış açıları üzerinden incelemektedir. Çalışmada alternatif kalkınma yaklaşımı, post-kalkınmacı yaklaşımla zenginleştirilmiş ve Michel Foucault'nun yönetimsellik kavramı ile operasyonelleştirilmiştir. Bu bağlamda tez, kırılganlık söyleminin GMTİ'nin yönetilmesi ve kontrol altında tutulması için bir araç olduğunu öne sürmektedir. Araştırmanın sonucu olarak 2000 sonrası GMTİ'ye yönelik bilginin inşası ve GMTİ'ye yönelik güç ilişkilerinin inşası olmak üzere iki örüntünün olduğu gözlemlenmiştir. Birincisi, kırılganlık söylemi eşitsizlikleri gizleyerek, hedef grubu homojen göstererek ve GMTİ'ye yönelik kalkınma konularını normalleştirerek; GMTİ'ye yönelik tek tip ve ideolojik bilgi inşa etmektedir. İkincisi, GMTİ'ye yönelik güç ilişkileri, GMTİ ile ilgili inşa edilmiş ideolojik bilgiler temel alınarak, eşitsizliklerin temeline inmeden, kalkınma kuruluşları ve uzmanları tarafından yürütülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explore, criticize and understand the development discourse and practices targeting vulnerable, disadvantaged, risk groups in development in the case of Seasonal Migrant Agricultural Workers (SMAW) in Turkey. The study is conducted in an alternative development approach from the lenses of development experts and analyses the development discourse and practices targeting SMAW in Turkey since 2000s. For this purpose, the study takes an alternative development theoretical standpoint enriched with post-development approach and operationalizes the research with Foucauldian concept of governmentality.The study argues that vulnerability discourse operates as a technique for regulating and controlling SMAW. And accordingly, it is argued in the thesis that there are two major patterns after 2000s which are the construction of knowledge about SMAW and the construction of power over SMAW. First; vulnerability discourse hides inequalities, homogenizes the target people and normalize the SMAW development issue that constructs monotype and ideological knowledge about SMAW. Second; power over SMAW is constructed based on the ideological knowledge which does not focus on root causes inequalities and it is facilitated by development institutions and development experts.