Critique of epistemic externalism and defense of foundationalist internalism
Bilgikuramsal dışsalcılığın eleştirisi ve temelci içselciliğin savunması
  1. Tez No: 439231
  2. Yazar: ALİ HAYDAR ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezin amacı, epistemolojik dışsalcılığın ortaya koyduğu bilme durumunun kabul edilemez olduğunu ve epistemolojik içselciliğin, sahip olduğu tüm ciddi problemlere rağmen öne çıkan seçenek olduğunu ortaya koymaktır. Tezde, kişinin kendi zihin durumuna dair kesin veri sahibi olabilmesinden yola çıkılarak temelci bir içselcilik anlayışı savunulmaktadır. İçselciliğin ciddi problemlerinden bir tanesini oluşturan tümevarımın gerekçelendirilmesi sorununa da Laurence Bonjour'un bu konudaki gerekçelendirici argümanı temel alınarak bir çözüm önerisi getirilmektedir. Bu öneri, tümevarımı kesin olarak değil fakat rasyonel bir seçimin sonucu olabilmek açısından gerekçelendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that epistemic externalism is untenable and defends that, although facing some severe problems, internalism is the only possible remaining option for a theory of knowledge and justification. It defends a foundationalist version of internalism, in which one's beliefs about her own state of mind are taken to be certain. In this way, together with propositions of logic and mathematics, foundationalist requirement of certain and basic beliefs is rendered. Further, based on Laurence Bonjour's argument on induction, this thesis offers an internal justification of induction and reliability, at least as a doxastic decision principle.