Comparison of early childhood education educators' education for sustainable development practices across eco versus ordinary preschools
Eko ve eko olmayan eğitim kurumları arasında erken çocukluk eğitimcilerinin sürdürülebilir kalkınma eğitimi uygulamalarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 439230
  2. Yazar: DENİZ KAHRİMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİKA OLGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı eko ve eko olmayan eğitim kurumlarında görev yapan erken çocukluk dönemi eğitimcilerinin sürdürülebilir kalkınma eğitimi uygulamalarına yönelik düşüncelerini ve uygulamalarını incelemektir. Buna ek olarak bu çalışmada eko sertifikalı eğitim kurumlarında ve eko olmayan eğitim kurumlarında görev yapan bu eğitimcilerin, SK eğitimi uygulamalarını yordayan değişkenler tahmin edilip karşılaştırılmıştır. Bu amaçla İstanbul, Ankara, Antalya ve Eskişehir illerinden eğitim-öğretim faaliyeti gösteren 111 okulöncesi eğitim kurumunda çalışan 838 erken çocukluk dönemi eğitimcilerinin katılımıyla, bir dizi ölçek uygulanarak yapılmıştır. Toplanan veriler, hem tanımlayıcı hem de çok düzeyli analiz yöntemi (HLM) kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, gerek eko sertifikalı olan gerekse olmayan eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin erken çocukluk eğitiminde SKE'nin önemine inandıklarını göstermektedir. Her iki tür erken çocukluk eğitimi kurumunda çalışan eğitimcilerin, okulöncesi dönemde SKE'nin amacına yönelik görüşlerinin aynı olduğunu görülmüştür. Eğitimcilerin daha önceden yapmış oldukları SKE deneyimleri karşılaştırıldığında, eko olan kurumlarda çalışan eğitimcilerin, diğer öğretmenlere göre oldukça fazla deneyime sahip oldukları görülmüştür. SKE etkinliği uygulamanın zorlukları sorulduğunda ise yine her iki tipte eğitim kurumlarında çalışan eğitimciler genelde aynı seçenekleri öne sürmüşler ve eğitim-öğretim materyallerinin eksikliği ile eğitimcilerin SKE'ne dönük formal eğitim eksiklikleri en önemli zorluklar olarak rapor etmişlerdir. HLM analizleri incelendiğinde eko olan ve olmayan erken çocukluk eğitimi kurumlarında çalışan eğitimcilerinin SK'ya karşı tutumları yüksekse daha fazla SKE pratiği yaptığını göstermektedir. Öte yandan, eko sertifikalı eğitim kurumlarında çalışan öğretmenin SKE pratikleri ise onların çevre veya SK ile ilgili bir STK'ya üye olup olmamaları tarafından tahmin edilmiştir. Eko olmayan eğitim kurumlarında görev yapan eğitimcilerde ise eğer daha önce SKE deneyimine sahiplerse şu anki uygulamalarının daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare early childhood education educators' (ECEEs) thoughts and practices across eco versus ordinary early childhood education settings. To invesitigate the predictors of ESD practices, ECEEs' knowledges about SD and attitude towards SD were also examined. For the current study, 838 ECEEs from 111 ECESs in Ankara, Istanbul, Antalya, and Eskisehir were participated to the study. The data from the participants' self-reported knowledge, attitude, and practices about SD and ESD was gathered and analyzed by conducting various descriptive analyses and two-level Hierarchical Linear Modeling (HLM). According to the results, most of ECEEs at both ordinary and ECO-ECESs thought that ESD should be the key part of early childhood education. The most important purpose of ESD was increasing awareness of SD/ESD issues. The results also indicated the teacher's lack of formal training in ESD and lack of teaching and learning materials for ESD as the most difficult aspects of implementing ESD program/activities. ECEEs' opinions about activating ESD program or activities showed two significant aspects; expanding ECEEs training and applying ESD to the curriculum. The results of HLM indicated that if ECEEs that were serving at ECO and ordinary ECESs has high level of attitudes towards SD, they tended to practice ESD issues more. In addition, if ECEEs at ordinary ECESs had previous experiences on implementing ESD activities, they tended to implement more ESD related activities in their class. Also, If ECEEs at ECO-ECESs had membership to a NGO, they tended to implement ESD activities in their class.