The analysis of the political context of the Cyprus hydrocarbons debate in relation to Cyprus problem
Kıbrıs hidrokarbon tartışmasının Kıbrıs problemi ile ilişkili olarak politik bağlamının incelenmesi
- Tez No: 439246
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Kıbrıs açıklarında yeni enerji kaynaklarının keşfedilmesi bu kaynakların bölgeye barış mı getireceği yoksa mevcut uyuşmazlıkları mı derinleştireceği noktasında rolünün sorgulanması açısından bir ilgi yaratmıştır. Kesin olan şudur ki, Kıbrıs sorunu, enerji ve politikanın kesiştiği eksende, incelenmeye değer bir hidrokarbon boyutu kazanmıştır. Bu anlayış çerçevesinde, bu tez Kıbrıs hidrokarbon meselesini bölgede enerji ile alakalı gelişmelere ve ilgili tarafların Doğu Akdeniz enerji konuları ile ilişkili politikalarına bakarak derinlemesine incelemektedir. Nihayetinde bu politikaların Kıbrıs Sorunu ile ilişkili yanları ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Buradaki amaç, son dönemlerdeki hidrokarbon gelişmelerinin, Doğu Akdeniz'de enerji jeopolitiği tartışmalarına yansımalarını anlamaktır. Kıbrıs sorunu dinamiklerinin bu yeni jeopolitik tartışmalar ışığında nasıl yoğrulduğuna ilişkin çıkarımlarda bulunmak bu anlamda son derece önemlidir. Bu tez hidrokarbon tartışmalarının ortaya çıktığı bağlamı incelemenin önemine vurgu yapmaktadır. Bu anlamda, Kıbrıs sorunu ile Kıbrıs hidrokarbonları arasındaki ilişkinin ortaya konabilmesi için Kıbrıs Sorunu'na ilişkin egemenlik tartışmalarına bakmakta fayda vardır. Türkiye, Kıbrıs Cumhuryeti, KKTC ve uluslararası aktörlerin Kıbrıs açıklarındaki hidrokarbon arayışına ilişkin pozisyonları, bölgedeki enerji gelişmelerinin ne ölçüde egemenlik tartışmaları üzerinden ilerlediğini ortaya koymaktadır. Konuya hidrokarbon keşiflerinin çatışma mı yaratacağı yoksa işbirliğine mi iteceği bağlamında bakıldığı zaman, bu çalışma yukarıda belirtilen aktörlerin mesele ile ilgili pozisyonlarının daha ziyade mevcut uyuşmazlıklar üzerinden şekillendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The discovery of new energy sources around Cyprus has created an interest in questioning the role of these resources; whether they will promote peace or exacerbate the existing tensions in the region. On that axis where energy and politics intersect, the Cyprus problem now holds a significant energy dimension which deserves to be explored carefully. With this understanding, this thesis is exploring Cyprus hydrocarbons issue by looking at energy related developments and related parties policies towards eastern Mediterranean on energy issues and the ways in which these policies are related to the Cyprus problem. The aim is to understand what the recent hydrocarbon related developments tell us about the geopolitics of energy in eastern Mediterranean and the dynamics of the Cyprus problem within that new geopolitical reality. This thesis maintains the significance of examining the contexts in which hydrocarbons debate emerge in Cyprus. It eventually argues that viewing the link between the Cyprus problem and the Cyprus hydrocarbons issue requires looking at sovereignty and territoriality dimensions of the conflict in Cyprus. The positions of Turkey, the RoC and TRNC, and the international community towards the oil and gas efforts around Cyprus reveal the predominance of these concepts in shaping the course of the energy developments in the region. In terms of whether the findings will excarbete the existing conflict in Cyprus or will create the grounds for cooperation; this thesis noticed that analysed arguments and positions on Cyprus hydrocarbons debate almost completely overlap with related actors' existing conflictual positions.