The use of the concept of intrinsic value in anthropocentric and non-anthropocentric approaches in environmental ethics: A metaethical investigation
Çevre etiği bağlamında insanmerkezci ve insanmerkezci-olmayan yaklaşımlarda özsel değer kavramının kullanımı: Metaetik bir inceleme
- Tez No: 439255
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
'Özsel değer' kavramı, etiğin, özelikle de çevre etiğinin en tartışmalı kavramlarından biridir. Çevreye yönelik geleneksel yaklaşım 'özsel değer'i sadece insana atfeden insanmerkezci (antroposentrik) yaklaşımdır. Günümüzde, çevre etiği kuramcıları çoğunlukla geleneksel insanmerkezci tutumdan uzaklaşmakta ve doğayı sadece araçsal değeriyle ele almayan ahlaki argümanlar ortaya koymaya çalışmaktadırlar. Çevre etiği kuramcıları genelde ahlaki sorumluluğun kapsamının genişletilmesi gerekliliğini 'özsel değer' kavramına başvurarak temellendirme eğilimindedirler. Bu sebeple, bu çalışmada, 'özsel değer' kavramının çevre etiğindeki rolünü açık kılmayı amaçlıyorum ve bu amaçla antroposentrik ve antroposentrik-olmayan yaklaşımlarda özsel değer kavramının kullanımının metaetik çözümlemesini yapıyorum. Düşünürlerin, 'özsel değer' ve bir şeyi 'özsel olarak değerli bulma' ile neyi kastettiklerini irdeleyerek, özsel değerin, değer verenden, özellikle değer veren olarak insandan bağımsız olarak var olup olamayacağını tartışıyorum. Bu tartışmalar ışığında, Moore gibi objektivist değer savunucularının aksine, değer verenin varlığından bağımsız bir değerin olamayacağını ve değer atfetmenin subjektif bir edim olduğu görüşünü savunuyorum. Subjektif değer atfetme ediminin, eyleyenle bağlantılı olduğunu ama her zaman eyleyenin yararına odaklı olmayabileceğini dile getiriyorum. Başka bir ifadeyle, 'özsel değer' ile nesnenin bir takım özsel özellikleri üzerinden sahip olduğu 'kendinde değer' yerine; aracılık ettiği sonuçlarından dolayı değil, 'kendisi için' (for-its-own-sake) değerli bulunmasını anlıyorum. Ayrıca, Y. S. Lo'nun Hume'un ahlak felsefesi üzerinden temellendirdiği“yatkınlık kuramı”na dayanarak, ahlaki sözleşmecilik temelinde subjektif değer atfetme edimiyle oluşan değerlerin evrenselleşebileceğini savunuyorum.
Özet (Çeviri)
The concept of intrinsic value is one of the most disputed concepts of ethics, and in particular, environmental ethics. The traditional approaches towards nature are anthropocentric, attributing intrinsic value merely to human beings. Nowadays, environmental philosophers mostly try to distance themselves from anthropocentric attitudes, and they introduce ethical reasons, which do not consider nature merely instrumentally valuable. In general, environmental ethicists are prone to appeal to the concept of 'intrinsic value' to justify the necessity of enlarging the scope of moral concern. For this reason, in this dissertation, I aimed to clarify the role of the concept of 'intrinsic value' in environmental ethics and I present a metaethical analysis of this concept within anthropocentric and non-anthropocentric approaches. I discuss whether intrinsic value exists independently of a valuer, and specifically a human valuer, examining what ethicists mean by 'intrinsic value' and what they mean when they call something 'intrinsically valuable'. In light of these discussions, contrary to defenders of objective value, like Moore, I defend the view that there would not be a value independently of a valuer and attribution of a value is a subjective act. I express that the subjective act of attributing value is related to the agent, but it need not be always for-agent's-own sake. In other words, what I mean with 'intrinsic value' is not the value that is 'in-itself' owned by an object because of the object's intrinsic properties; but the value ascribed to something 'for-its-own-sake', not for sake of consequences it might bring. Besides, on the basis of moral contractarianism and depending on Y. S. Lo's“dispositional theory”grounded on Hume's moral philosophy, I assert that subjectively attributed values can be universalized.