Bağımsız denetim maliyetinin minimizasyonunda oyun teorisi
Game theory in minimization of independent audit cost
- Tez No: 439295
- Danışmanlar: PROF. AYDIN KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İktisadi sınırlılıkların yolunu açmak için gerekli adımlar iktisadi modeller aracılığı ile atılır. İktisadi modellerin bıraktığı izler, ulaşılmak istenen hedefi gösteren öncülerdir. Bağımsız Denetim Maliyetinin Minimizasyonunda Oyun Teorisi adlı bu tez çalışması ile, denetim riski ve denetim maliyetinin eş zamanlı olarak minimize edilmesi anlamına gelen bağımsız denetim maliyeti sorununun aşılması hedefine yönelik bir analiz yapılmaktadır. Bu kapsamda; bağımsız denetim maliyetini minimize eden stratejiyi tespit etmeyi amaçlayan bağımsız denetçi ve müşteri işletme arasındaki iş birlikçi bir oyun teorisi modeli ele alınmakta ve tüm öncüllerin değerlendirilmesinin sonucunda, çözümü ilk bakışta bulunamayan ve yaratıcı düşünmeyi gerektiren bu sorunun ele alınan iş birlikçi oyun teorisi modeli ile aşıldığı görülmektedir. Bu model ile geliştirilen analitik düşüncenin aynı düzlemde düşünen işletmeler için yararlı olabileceği ve genel olarak tüm işletmelere yeni bir ufuk açtığı düşünülmekte; bunun ötesinde, açılacak yeni ufuklara bir haberci olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The required steps for opening ways to the economical restrictions are taken via economical models. The traces left by economical models are the pioneers demonstrating the objective desired to be achieved. By this thesis study named Game Theory in Minimization of Independent Audit Cost, an analysis for overcoming the problem of independent audit cost is made which means minimizing the audit risk and audit cost simultaneously. In this concept, a cooperative game theory model between the independent auditor and the demander business firm which aims determining the strategy that minimizes the independent audit cost is taken in hand and at the end of evaluating all the premises, it is seen that this problem of which solution cannot be found at first glance and requires creative thought is overcome by cooperative game theory model taken in hand. It is conceived that the analytical thought developed by this model can be beneficial for the business firms which contemplate in the same plaque and opens a new horizon generally to all of the business firms; moreover, it is evaluated that it can be a precursor of the new horizons that will be opened.