Yeni güvenlik politikaları bağlamında Türkiye'de istihbaratın dönüşümü
Transformation of intelligence in Turkey in the context of new security policies
  1. Tez No: 439304
  2. Yazar: EMRE ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Yeni güvenlik kavramı; tehditlerin ve tehdit kaynaklarının çeşitlendiği, ulusal, bölgesel ve küresel düzeyde birbiri arkasına önemli gelişmelerin yaşandığı, devletlerin yanı sıra bireyler başta olmak üzere pek çok farklı nesnenin güvenliğin merkezine alınması gerektiği yönündeki tartışmaların ışığında şekillenmektedir. Güvenliğin“yenilenmesi”, genişlemesi ve derinleşmesi karşısında devletler bu bağlamda yeni güvenlik politikalarına ihtiyaç duymaktadırlar. Pek çok farklı konuyu ve boyutu içermesi gereken bu politikaların oluşturulması günümüzde oldukça zor bir iştir. Yeni güvenlik politikaları içerisinde önemli bir yeri olan istihbaratın da bu doğrultuda kapsamlı bir dönüşüm geçirdiğine tanık olunmaktadır. Geleneksel olanlara yeni güvenlik tehdit ve risklerin eklenmesiyle güvenlik ajandası oldukça yoğunlaşan Türkiye de, yeni güvenlik politikaları oluşturmak ve de istihbaratını dönüştürmek gibi iki ciddi meydan okumayla karşı karşıyadır. Yeni güvenlik politikaları bağlamında istihbarat dönüşümünün gerçekleşmesi için Türkiye'nin anlayışsal, hukuksal ve yapısal bazda önemli girişimleri olmaktadır. Fakat yine de Türkiye'nin istihbarat dönüşümünde kimi eksikler ve yanlışlar bulunmakta ve bu doğrultuda gerekli adımların atılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of new security has been shaped in the lights of diversification of threats and sources of threats, continuous significant developments in national, regional and global levels, and the discussions on enrichment of reference objects of security, in particular individuals, as well as states. With“regeneration”, broadening and deepening of security, states need new security policies, in this sense. Containing a good number of subjects and dimensions, today it is so hard to form these security policies. It is witnessed that intelligence, having a crucial role within security policies, is under a comprehensive transformation. Having an intensive security agenda with new threats and risks beside traditional ones, Turkey is facing such two important challenges as forming new security policies and transforming its intelligence. Turkey has put forth significant perceptual, legal and structural initiatives for transformation of its intelligence in the context of new security policies. However, there are still some deficiencies and mistakes and also necessary steps to be taken by Turkey within the scope of intelligence transformation.