Türkiye ile bazı OECD ülkelerinin elektrik üretim sektörleri için verimlilik ve etkinliklerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of productivity and efficiency for electricity generation sector of some OECD countries and Turkey
- Tez No: 439306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Gelişen teknoloji, artan ihtiyaçlarla günümüzde enerjiye olan gereksinim her geçen gün daha da artmaktadır. Hızla artan bu talebe karşılık birçok ülke, elektrik sektörünü daha verimli ve etkin bir hale getirmek istemektedir. Bu çalışmada, 2006-2012 dönemi için parametrik olmayan bir yöntem olan VZA yardımıyla Türkiye ile OECD'ye üye 22 ülkenin elektrik üretim sektörleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için öncelikle bu ülkelerin elektrik üretim sektörlerinin karşılaştırılabilirliğini sağlayan girdi ve çıktı değişkenleri belirlenmiş, daha sonra EMS programıyla etkinlik ölçümü yapılmıştır. Bu etkinlik ölçümü, 2006-2012 dönemini kapsayan her bir yıl için ayrı ayrı yapılmıştır. Analiz sonucunda etkin olan ve etkin olmayan ülkeler tespit edilip etkin olmayan ülkelerin etkin olabilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur. VZA, etkinlik analizine zaman boyutunu katmadığından 2006-2012 dönemi için genel bir değerlendirme yapılamamıştır. Bu dönem için genel bir değerlendirmenin yapılabilmesi amacıyla Malmquist toplam faktör verimliliği indeksi çalışmaya dahil edilmiş ve toplam faktör verimliliği ve unsurlarındaki değişime ilişkin yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the requirement for energy has been increasing progressively more and more with devoloping technology and growing needs. Correspond to rapidly increasing demand , many countries want to make their field of electricity more effective and fruitful. In this research among Turkey and twenty two OECD member's electricity producing sectors are compared via non parametric data envelopment analysis from the period 2006 to 2012. In order to make this research, first of all, the input and output variables which provide comparability of these countries' electricity producing sectors are determined, next efficiency evoluation is done by EMS programme. This efficiency evaluation was applied each year covering the period 2006-2012. According to the result of the analysis, the countries which are active or non-active have been identified and solution methods have been offered to some countries which are non-active to become active. There hasn't been any overall evaluation for the 2006-2012 period, yet time format hasn't been added to data envelopment analysis. In order to make overall evaluation malmquist total factor productivity index was included to the research and the related comments were made on total factor productivity and efficieny change in elements.