Yeşil satın alma davranışını etkileyen faktörlerin incelenmesi: Çevresel kaygılar, toplumsallık duygusu ve öz imaj kavramları kapsamında bir uygulama
Investigation of the factors affecting green purchasing behavior: A study using the concepts of environmental concern, collectivism and self-image
- Tez No: 439307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yeşil satın alma davranışı çevreye daha az zarar veren çevre dostu ürünlerin satın alınmasıdır. Bu araştırma çevre dostu satın alma davranışını etkileyen faktörler arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışmanın amacı, çevresel kaygılar, toplumsallık duygusu ve öz-imaj olmak üzere üç ana bağımsız değişkenin bağımlı değişkeni olan yeşil satın alma davranışının üzerindeki etkisini ölçmektir. Verilerin istatistiksel analizleri toplumsallık duygusunun yeşil satın alma davranışını etkilemediğini göstermektedir. Buna karşın, çevresel kaygı ve öz-imajın Türk tüketicinin yeşil ürün satın alma tercihlerini oluşturarak yeşil satın alma davranışlarını etkilediği belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Green purchase behaviour refers to the purchasing of environmentally friendly products that are less harmful for the environment. This research investigates the interaction between factors that affect green purchase behaviour. The aim of this study is to examine the influence of three independent variables: environmental concern, collectivism and self- image on the dependent variable green purchase behaviour. The statistical analysis of the data reveals that collectivism has no impact on green purchasing behavior while environmental concern and self image do influence the green purchase behavior of the Turkish consumers, forming their preferences for buying a green product.