G-20 ülkelerinde konjonktür dalgalanmalarının değerlendirilmesi: Alternatif bir yaklaşım
Examination on business cycles of G-20 countries: Alternative approach
- Tez No: 439323
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türkiye'nin de etkin bir şekilde rol aldığı G-20 ülkelerinin gündemde olduğu ve küresel ekonomide birlikler halinde hareket etmenin öneminin giderek arttığı şu günlerde, G-20 ülkeleri arasında dış ticaret hacimlerinin büyüklüğünden kaynaklanan bir ekonomik senkronizasyonun varlığının tartışılması önem arz etmektedir. Bu çalışmada, yazında ampirik olarak üzerinde çalışılmamış olan“G-20 ülkelerinin ekonomik konjonktür dalgalanmaları arasında dış ticaret hacimlerinin büyüklüğünden kaynaklanan bir senkronizasyon yoktur”sıfır hipotezi test edilmiştir. 1996-2013 dönemine ait veri setinin kullanıldığı bu çalışmada yazında oldukça yeni bir yaklaşım olan“Geliştirilmiş Hodrick&Prescott”filtresi ile elde edilen konjonktür dalgalanmaları arasında, dış ticaret hacimlerinin büyüklüğünden kaynaklanan senkronizasyonun varlığı doğrusal regresyon modeli ile test edilmiştir. Literatürdeki bu klasik yaklaşıma ek olarak, doğrusal model etkileşim değişkenleriyle genişletilerek en küçük kareler yöntemi ile tahmin edilmiştir. Ayrıca, etkileşim değişkeni olan ve olmayan logit ve sıralı logit modellerin tahminleri yapılmıştır. Çalışmanın en temel bulgusu, sıfır hipotezinin reddedilememiş olmasıdır. Gerek ekonomik yapıları ve gerekse uyguladıkları maliye ve para politikaları açısından büyük bir farklılaşma gösteren G-20 ülkeleri için ortaya konan bu bulgu çok da şaşırtıcı değildir. Ancak G-20 ülkeleri, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler olarak ikiye ayrıldığında sonuçlar farklılaşmaktadır. Gelişmiş ülkeler için yapılan analizde sıfır hipotez reddedilebilirken, gelişmekte olan ülkeler için yapılan analizde sıfır hipotez reddedilememiştir. Bu bulgu da, G-20 ülkeleri arasında dış ticaret hacimlerinin büyüklüğünden kaynaklanan senkronizasyonun var olmamasının nedeninin gelişmekte olan ülkeler olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of the G-20 group, in which Turkey has effectively starring taken place, is increasing in these days as well as importance of economic unionization among the countries, which provides ability of moving together. Hence, it is important to examine the status of the synchronization, which is caused from amount of the trade volume between the G-20 group. The null hypothesis, which is“There is no synchronization, which is caused from amount of the trade volume, between the business cycles of the G-20 group”is tested in this study. Using data set related to the period of 1996-2013 in this paper, a new approach which has advantages in terms of econometric methodology, namely“Modified Hodrick&Prescott”filter to obtain cyclical fluctuations is used and the presence of synchronization, which caused from amount of the trade volume between the G-20 group, has been tested using with the linear regression model. Additional to classic approach in the literature, the data set is analyzed by using the methods which are linear regression model with interaction variable, logit estimation no/with interaction variables, multinomial logit estimation no/with interaction variables. The main finding of the study is that the null hypothesis cannot be rejected. Regarding with the differences both in the economic structure and in the fiscal and monetary policies implemented in the G-20 group, the finding about the lack of synchronization, which is caused from amount of the trade volume, is not surprising. However, the results are differentiated for sub-sets of the G-20 countries divided as the developed and the developing countries. Null hypothesis can be rejected in the analysis conducted for the developed countries; conversely it cannot be rejected for the developing countries. This finding raises the conclusion that the reason of the non- synchronization, which is caused from amount of the trade volume among the G-20 countries, is the developing countries.