Otel çalışanlarında aşırı rol yükünün evlilik kalitesine etkisi
Effect of role overload on marital quality of hotel employees
- Tez No: 439332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada aşırı rol yükünün evlilik kalitesi üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda, aşırı rol yükü ve evlilik kalitesi kavramları açıklanarak, bu kavramlar arasındaki ilişkilere değinilmiştir. Aşırı rol yükünün evlilik kalitesi üzerindeki etkisini belirlemek amacı ile Nevşehir'de faaliyet gösteren otel işletmelerindeki 406 evli çalışan üzerinde uygulama gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, çalışmanın amacına uygun olarak yapısal eşitlik modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca araştırmada, otel çalışanlarının demografik, iş ve aile ile ilgili değişkenlerine göre; aşırı rol yükü ve evlilik kalitesinin farklılıkları analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; aşırı rol yükünün evlilik kalitesi üzerinde pozitif yönde etki ettiği belirlenmiştir. Evlilik mutluluğunun aracı değişken olarak ele alındığı modelde ise aşırı rol yükünün evlilik kalitesi ve evlilik mutluluğu üzerinde negatif yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to determine the effect of role overload on the marital quality. With this aim, role overload and marital quality concepts are clarified and the relationship between these concepts are mentioned. With the aim of the determine the effect of role overload on marital quality, a research was conducted on 406 married employees in hotels in Nevsehir. Datas were analayzed with structural equation modeling. In this study, also, role overload and marital quality were analayzed by demographic, work and family life variables of employees. The findings suggest that there is a significant, positive effect of role overload on marital quality. In other respects, there is a significant, negative effect of role overload on marital quality with the mediation effect of marital happiness.