Petrol arama ve üretim şirketlerinin sermaye yapısını etkileyen faktörlerin analizi: TP ve dünyadaki beş büyük petrol arama ve üretim şirketinin karşılaştırmalı analizi
Analysis of the factors affecting the capital structure of oil exploration and production companies: Comparative analysis of TP and the five major oil exploration and production companies in the world
  1. Tez No: 439331
  2. Yazar: MUSTAFA FATİH BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Petrol ve doğal gaz şirketleri dünyada hâlâ en güçlü ve yüksek kârlı şirketlerin başında gelmektedir. Bu şekildeki kritik öneme sahip bir sektörün sermaye yapısını oluşturmadaki tercihlerini etkileyen faktörlerin bilinmesi, literatür açısından üzerinde yeterinde durulmamış bir konuya katkı sağlayacaktır. Ayrıca petrol ve doğal gaz sektörüne yatırım yapmayı düşünen ulusal ve uluslararası yatırımcılar, sektöre hizmet veren tedarikçiler, finansman sağlayan bankalar açısından sermaye yapısının bileşimi ve borçlanma kararlarını etkileyen değişkenlerin belirlenmesi önemlidir. Bu bağlamda, petrol arama ve üretim şirketlerinin sermaye yapılarını etkileyen değişkenlerin tespiti için dünyadaki beş büyük petrol şirketi ile Türkiye'nin en büyük petrol şirketi Türkiye Petrolleri'nin (TP) 2006-2014 yıllarına ait üçer aylık 36 dönem mali verileri alınarak doğrusal regresyon ve panel veri regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre borçlanma oranı ile yatırım, faaliyet kârlılığı, risk, likidite oranı arasında negatif ilişki; faaliyetlerden net nakit akışı-büyüme fırsatları-büyüklük (hepsi birlikte tek değişken olarak) arasında ise pozitif ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, elde edilen bulguların çoğunlukla Finansman Hiyerarşisi Teorisi ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Oil and gas companies are still the most powerful and profitable companies in the world. Knowing the factors that affect the preferences for forming a capital structure of such a crutial sector will provide a substantial contribution to a subject which is underestimated in terms of literature. Besides, determining capital structure composition and financing decisions of the oil and gas companies are important issues for national and international investors who are considering to invest in the oil and gas sector, for suppliers providing services to the sector and for banks providing funds to the sector. In this context, for analyzing the factors affecting the capital structures of five major oil companies of the world and Turkish Petroleum (TP) which is the largest oil company of Turkey, linear regression and panel data regression analysis are perfomed by using the data of these companies for the years 2006-2014 (covering 36 quarter period). Empirical results imply that capex, operating profit, risk and quick ratio have negative relation with leverage, whereas operating net cashflow-growth opportunities-size (all together forming an independent variable) has positive relation with leverage. Additionally, our empirical results mostly support the pecking order theory.