Türkiye-Rusya ticareti ve ticarette Tataristan'ın rolü
The trade between turkey and Russia and the role of Tatarstan in trade relations
  1. Tez No: 439336
  2. Yazar: LANDYSH LEGASOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tataristan Cumhuriyeti hızlı büyüme ve gelişme sürecindedir. Tataristan, kendinin doğal ve işgücü kaynaklarıyla, ihracat ve ithalatıyla Türkiye'de önemli yer almaktadır. Tataristan'a Türkiye tarafından sadece hammadde ihracatı potansiyelinin geliştirilmesine değil, ayrıca hazır ürünlerin ihracatına da önem verilmektedir. Bu nedenle otomotiv, inşaat, gıda, deri, petrol, ağaç sektörleri ticaret potansiyelinin geliştirilmesi için başlıca önemli adımlardır. Birinci bölümde, Türkiye ve Rusya arasındaki geçmişten bugüne kadar gerçekleşen ticaretin gelişimi ve önemi ele alınmıştır. İkinci bölümde, konuya daha derin bakılarak Tataristan ile Türkiye arasındaki ticaret ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde, Tataristan'da şirket kuran gelişmiş ve gelişmekte olan Türk firmaları üzerinde bir çalışma yapılmıştır, onların faaliyetleri, fikirleri, kullandıkları yöntemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Republic of Tatarstan is in rapid growth and development process. With its rich natural and human resources, its export and import Tatarstan has an important place in Turkey. The export from Turkey to Tatarstan consists not only of raw materials, but also of finished products. That's why automotive, construction, food, leather, oil, timber industry are main important steps of development of trade potential. In the first part of thesis, the development and importance of trade between Russia and Turkey from past to nowadays are held. In the second part, looking deeper into issues, forward trade between Tatarstan and Turkey is put. In the third part of this work, there has been examined working activities, ideas, methods used by Turkish companies that has been established in Tatarstan and which are still in development nowadays.