Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatının yeniden yapılandırılmasının yeni kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde değerlendirilmesi - Yozgat örneği
The evaluation of the restructuring provincial Ministry of Health organization under the concept of new public management - Yozgat sample
- Tez No: 439337
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, 2011 yılında 663 sayılı Sağlık Bakanlığı (SB) ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnamesiyle yeniden oluşturulan sağlık taşra teşkilatının kurumsal yapısına ilişkin değerlendirmelerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu tezin konusu Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatının yapısındaki değişimin, Yeni Kamu Yönetimi anlayışı bakımından yerellik, insan kaynakları yönetimi, profesyonel yönetim anlayışı, sonuç odaklılık, kaynak kullanımında verimlilik, rekabetçi ve performansa dayalı yönetim gibi temel ilkeler perspektifinde değerlendirilmesidir. Bu kapsamda araştırma kalitatif ve kantitatif olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Kalitatif görüşme aşamasında kurum yöneticisi olan üç kişi ile birebir görüşme yapılmış olup Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatının yeniden yapılandırılması konusunda taşra yöneticilerinin değerlendirmelerini içeren ve kantitatif araştırma aşamasında kullanılan 20 adet sorudan oluşan bir anket oluşturulmuştur. Bu anket toplam 31 sağlık yöneticisine uygulanmış elde edilen veriler (Statistical Package for Social Sciences, Sosyal Bilimler Ġstatistik programı) SPSS 15.0 istatistik programında veriler analiz edilmiştir. 663 sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı; hizmet üreten ve politika belirleyen birimlerin ayrıldığı; profesyonel yönetime geçildiği, özel sektör yönetim anlayışına dayalı istihdam modelinin benimsendiği, sonuç odaklı, daha yatay birimler şeklinde örgütlenen, kaynak kullanımında verimliliği hedefleyen, rekabetçi anlayışa açık ve performans denetimine dayalı bir teşkilat yapısı oluşturma iddiasıyla yeniden bir yapılandırma gerçekleştirmiştir. Çalışmada yeni oluşturulan yapı aracılığıyla yönetim anlayışında bazı olumlu gelişmeler yaşandığı, ancak bu gelişmelerin bazı uygulama hataları ve popülist politikalar nedeniyle istenen düzeyde olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to demonstrate the assessment of the organizational structure of the health provincial organization that reconstructed by 2011 and No.663 Decree-Law on Ministry of Health (MOH) and the Organization and Duties of the Affiliate. The subject of this thesis is to assess of the change in perspective of basic principles such as New Public Management approach in terms of subsidiarity, human resource management, professional management approach, results-oriented, efficiency in resource use, management and performance-based competitive of the Ministry of Health provincial organization structure. In this context, the research was conducted in two stages, qualitative and quantitative. In the qualitative interviewing stage, totally three one-to-one interviews were made with institution managers. The results of the interviews obtained from the qualitative stage were used to make a survey on the restructuring of Ministry of Health provincial organization which will be used in next quantitative stage consisting of 20 questions involving the assessment of provincial administrators. The survey were conducted on a total of 31 health administrators in public institutions that were mentioned above and the data obtained were analized via the SPSS 15.0 statistical analysis programme. By means of No.663 Decree-Law Ministry of Health; generating services and policies that leave the determining unit, the transition to professional management, the adoption of the employment model based on private sector management, results-oriented, more horizontal units organized form, aimed at efficiency in resource use, open competitive approach and carried out a re-configuration in order to create an organizational structure based on the experience. In the thesis, the understanding of management through the newly created structure has experienced some the positive developments. But these improvements could not reach the desired level due to some application errors and populist policies.