Kamu ağız ve diş sağlığı merkezi çalışanlarının psikolojik dayanıklılık düzeyleri (Ankara ili örneği)
The psychologi̇cal resi̇li̇ence level public health staff mouth and dental health center staff (An example from Ankara)
- Tez No: 439339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Psychology, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılık düzeyi ve psikolojik dayanıklılık düzeyinin, demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır.Araştırmaya Ankara'da bulunan Kamu'ya bağlı ADSM'lerde çalışan sağlık personelinin 371'i katılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için psikolojik dayanıklılık düzeyinin demografik değişkenlere göre farklılaşma durumunu ortaya koymak amacıyla T-testi uygulanmıştır. Bağımsız değişkenlerin kendi aralarında nasıl etkileşime girdiğini ve bu etkileşimlerin bağımlı değişken üzerindeki etkileşimini analiz etmek amacıyla ANOVA testi uygulanmıştır. Psikolojik dayanıklılığın alt boyutları arasında ilişki olup olmadığı ve ilişkinin doğrusal olup olmadığını araştırmak amacıyla Korelasyon Analizi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılık düzeyinin yüksek seviyede olduğu ortaya çıkmıştır. Cinsiyete göre psikolojik dayanıklılığın alt boyutlarından yapısal stil ve sosyal kaynaklar boyutunda anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Her iki boyutta da kadın çalışanların dayanıklılık düzeyi erkek çalışanlara göre daha yüksektir.Aylık geliri 1500-2000 TL olan sağlık çalışanları ile 2501-3000 ve 3000 TL üzeri olan sağlık çalışanlarının, psikolojik dayanıklılık alt boyutlarından aile uyumu boyutunda anlamlı bir farklılık vardır. Aylık geliri 1500-2000 TL olan sağlık çalışanlarının aile uyumu ortalaması diğerlerine göre daha düşüktür.Eğitim durumuna göre, psikolojik dayanıklılığın alt boyutlarından yapısal stil boyutunda lise mezunu çalışanlarla ön lisans mezunu çalışanlar arasında anlamlı bir farklılık vardır. Lise mezunu sağlık çalışanların yapısal stil boyutu ortalaması daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
In this study, the psychological resilience level of public health staff and if the psychological resilience level changes according to the demographic variables have been investigated. 371 health personnel who are working at the Public Mouth and Dental Health Centers in Ankara have been participated in the study. As the data collection tool,“Psychological resilience Scale”and“Personal Information Form”have been used. In order to analyse the data received from the investigation, T-test has been applied with the aim to set forth the differentiation situation of psychological resilience level according to the demographic variables. Similarly, ANOVA test has been implied in order to analyse how the independent variables interact with each other among themselves and the interaction of these interactions over the dependent variables. The correlation between the sub-dimentions of psychological resilience and in order to investigate if the correlation is linear or not, the Correlation Analysis has been implemented. As the result of the investigation, it is concluded that the psychological resilience level of health staff is on the Premium level. It is also concluded that there is a significant difference on the style and social resources dimention as one of thesub-dimentions of psychological resilience bygender. In both dimentions, the resilience level of femalestaff is much higher than male staff. There is also significant difference among health staff who has monthly income between 1500-2000 TL, 2501-3000 and morethan 3000 TL. interms of family consistence as one of the sub-dimentions of psychological resilience. The family consistence averageof healt hstaff who has monthly income between 1500-2000 TL. is lower than the others.According to the educational level, there is also significant difference between the highschool graduates and associate graduates in terms of structuralstylesub-dimention under psychological resilience. The structural style dimention average of highschool graduated health staff is much more lower than the others.