İşgörenlerde iş ve yaşam doyumu ilişkisi: Çalışma sosyolojisi bağlamında bir araştırma (Konaklama işletmeleri üzerine, Kuşadası örneği)
Employees' work and life satisfaction study on sociology in the context of a study on the relationship (Hospitality industry sample, Kusadası)
- Tez No: 439340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Turizm, İşletme, Sociology, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Araştırmanın amacı, konaklama işletmelerinde çalışan işgörenlerin iş ve yaşam doyum ilişkisinde çalışma sosoyoloji faktörlerinin etkisi ve boş zaman davranışlarının betimsel olarak belirlenmesidir. Araştırma örneklemi, 2015 turizm sezonu içerisinde Kuşadası ve çevresinde faaliyet gösteren Kültür ve Turizm bakanlığına bağlı konaklama işletmelerinde ankete yanıt vermeyi kabul eden toplam 747, işgörenden meydana gelmektedir. Çalışma için toplanan veriler, işgörenlerin iş yaşam doyumu elde etmesinde çalışma sosyolojisi faktörlerinin etkisi ve araştırma kapsamında konaklama işletmelerinde çalışan işgörenlerin boş zamanları içerisinde hangi tip rekreatif faaliyetlerde bulunduğu ve bunların demografik ve mesleki değişkenler bakımından farklı olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, bireylerin iş ve yaşam doyumu elde etmede rekreatif faaliyette bulunmanın etkili olduğu ve ancak konaklama tesislerine gelen insanlara hizmeti sunanların, kendi boş zamanlarında verimli ve etkili olarak rekreatif faaliyetlerde bulunmadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study, employees, who work in the hotel to determine their behavior in leisure time. The study group is comprised of 747 workers, choosen in Kuşadasi, hotels, which certified Culture and Tourism Ministry. The data of the study of urban recreational activities, realization of government and taken into account by local authorities / receipt of the necessary recreational activities recreational activities in a spatial context is collected through a questionnaire prepared Based on the classification. What types of recreational activities, where he was examined and whether they are different in terms of demographic and professional variables, leisure-time employees who work in the hospitality business research covered. According to the survey, those who provide services to people who are coming to accommodations for recreational activities, is determined to engage in recreational activities as efficient and effective in their spare time.