Algılanan örgütsel destek ile örgütsel bağlılık ilişkisi ve bunların iş tatmini ile işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Mersin Büyükşehir Belediyesinde bir araştırma
The relationship between perceived organizational support and organizational commitment and the effects of these on job satisfaction and intention to leave: A research in Mersin Metropolitan Municipality
- Tez No: 439338
- Danışmanlar: PROF. ALPTEKİN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, algılanan örgütsel destek ile örgütsel bağlılık ilişkisi ve bunların iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisinin olup olmadığının ortaya konmasını amaçlamaktadır. Literatür araştırması yapılmıştır. Çalışmanın amacına uygun bir şekilde model geliştirilmiş ve hipotezler kurulmuştur. Anket uygulaması, Mersin Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı aracılığıyla yapılmıştır. Söz konusu etkileri ve değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak amacıyla çeşitli istatistikî analizler yapılmıştır. Mayer ve Allen'ın (1984) Örgütsel Bağlılık Ölçeği, Eisenberger ve diğerlerinin (1986) Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği, Brayfield ve Rothe'un (1951) İş Tatmini ölçeği ve Cammann ve diğerlerinin (1979) İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği kullanılmıştır. Bununla birlikte çalışanlara demografik özelliklerini belirleyecek sorular da iletilmiştir. Veriler, Mersin Büyükşehir Belediyesinde görev yapan 904 çalışandan toplanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler SPSS paket programı ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda örgütün çalışanlara desteği arttıkça çalışanların örgüte olan bağlılığı ve iş tatmini artarken, işten ayrılma niyetinin de azalacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is aim to put forward the relationship between perceived organizational support and organizational commitment and whether the effects of these on job satisfaction and intention to leave. Literature research has been done. Working model has been developed and hypostases were set up the suitable purpose of the research. Survey study has been done by favour of Human Resources and Education of Mersin Metropolitan Municipality. Various statistical analysis has been done in order to reveal the relationships between mentioned effects and variables. Scale of the organizational commitment incident to Mayer and Allen (1984), scale of the perceived organizational support incident to Eisenberger and others (1986), scale of job satisfaction incident to Brayfield and Rothe (1951) and scale of Intentional to leave incident to Cammann and others (1979) have been used in statistical analysis. Besides that questions included demographic information have been asked for statistical analysis. Datas were collected from 904 employees working in the Municipality of Mersin Metropolitan. The quantitative data obtained in the study were analyzed with SPSS (Statistical Package For The Social Sciences). In according to survey, it has been came in sight that if organisation support for employees was increased, both organizational commitment and job satisfaction of the employees were increased, and beside that intention to leave of employees were decreased.