Küresel finansal krizin para politikasında yarattığı değişim
The changing of monetary policy caused by global financial crisis
- Tez No: 439348
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN NAİM ARDOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada küresel finansal krizin para politikasının amacında ve kullandığı araçlarda yarattığı değişimi göstermek amaçlanmıştır. Bu amaçla dört bölümden oluşan çalışmada öncelikle küresel krizin gelişimi ve para politikasının yaşadığı sorunlar açıklanmakta daha sonraki bölümde ise kriz sürecinde başvurulan ülke uygulamalarına yer verilmektedir. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin tercihleri farklılık gösterse de genel olarak çoğu ülkenin geleneksel olmayan olarak adlandırılan para politikası uygulamalarına başvurdukları görülmüştür. Türkiye'de yaşanan gelişmelerde ayrı bir başlık altında incelenmiştir. Ayrıca dünyaya örnek teşkil eden ROM uygulaması ve para politikası anlayışı açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölüm ise yeni para politikasının nasıl olması gerektiğine ilişkin tartışmalara ayrılmıştır. Makro ihtiyati düzenlemelere ilişkin bilgi verilmekte ve yeni politik anlayıştaki rolü ile olası etkilerine değinilmiştir. Devam eden bu değişim sürecinin değerlendirilmesiyle de çalışma tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the changes in the tools and aims of monetary policy caused by the global financial crisis. This study, which have four sections, firstly explains the progress of financial crisis and problems of monetary policy, and then points out the countries' practices during crisis. Although the choices of both developed and developing countries differ from each other, it's found that most countries implement monetary policies which are called unconventional. Developments in Turkey are examined in a different section. In addition, it is tried to explain the ROM practice which is a worldwide model, and the monetary policy insight. In the last section there are discussions about what the monetary policy should be like. It informs about macroprudential policies and mentions the possible effects and role in the New Normal. The study ends with the evaluation of the ongoing period of change.