İnşaat projelerinin iş sağlığı ve güvenliği performansının sözleşme ve sözleşmesel düzenlemeler aracılığı ile arttırılmasına yönelik bir inceleme
An analysis on improving health and safety performance for construction projects through contracts and contractual regulations
- Tez No: 439515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM SERTYEŞİLIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnşaat sektörünün iş sağlığı ve güvenliği (İSG) performansı düşüktür. İnşaat sektörü diğer sektörlere göre kazaların daha çok olduğu ve kaza maliyetlerinin yüksek olduğu bir sektördür. Kazaların çok olmasının başlıca sebepleri olarak sektördeki eğitim düzeyi düşüklüğü, iş yerlerinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması ve işverenin bu tür önlemleri maliyet olarak görmesi gibi sebepler gösterilebilir. Önlemler alınmaya çalışılmasına rağmen, inşaat sektöründe İSG performansı istenen düzeye ulaşamamıştır. İSG performansının istenen düzeye ulaşamaması, inşaat firmalarının maliyet etkin proaktif İSG önlemlerini almalarının gerekliliğini göstermektedir. Sözleşme tipleri ve sözleşmesel düzenlemeler inşaat firmalarının aldıkları riskleri, işin kârlılığını, kalitesini, iş değişikliği talebinin olma ihtimalini ve süresini belirlemekte önemli rol oynamaktadır. Bu faktörler ise inşaatın yapım sürecinin akışını (hızını, tekrar organize olma gerekliliğini, kaliteyi, işin tekrar yapılma ihtiyacını) dolayısı ile İSG için alınması gereken tedbirleri ve İSG performansını etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı inşaat sektöründe İSG performansının sözleşme ve sözleşmesel düzenlemeler aracılığı ile arttırılması üzerine bir inceleme yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Health and safety (OHS) performance is low in construction area. Accidents occur more frequently in the construction sector comparing to others. There are various reasons for accidents including but not limited to: low educated labor, lack of necessary precautions which regard as cost by employer. Although trying to take precautions, OHS performance of the construction industry is not satisfactory. This situation shows that construction firms need to take proactive cost effective precautions. Contract types and contractual regulations feature that risks, job stability, quality, request of change order's possibility and time taken by construction firms. This factors can effect construction time flow (speed, necessity for reorganize, quality, need for redoing) as well as precautions which need to be taken for the improvement of the OHS performance. The purpose of this research has been to investigate how to improve OHS performance for construction projects through contracts and contractual regulations. Following the literature review, interviews have been conducted with construction firm's authorized employees. Furthermore, accident reports, contracts and contractual regulations have been examinated within the scope of this research.