Minikanal yoğuşturucunun performansının deneysel olarak incelenmesi
Experimental analysis of the performance of a minichannel condenser
- Tez No: 439567
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN ONBAŞIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünya nüfusundaki hızlı artış, enerji tüketiminde de gözle görülür bir yükselişe neden olmaktadır. Bu kapsamda enerji kaynaklarının hızla azalması, yeni enerji kaynağı araştırmalarını ve enerji tüketimini azaltmaya yönelik hamleleri arttırmaktadır. Bu tez kapsamında bir minikanal yoğuşturucunun performansı, diğer yoğuşturucular ile deneysel olarak karşılaştırılarak incelenmiştir. Genel olarak, tek fazlı akışın görüldüğü sistem üzerinde incelenmiş olan yoğuşturucular, çift fazlı durum için de bilgilendirecek düzeyde incelenmiştir. Genel olarak 3 ana gruptan oluşan deneysel çalışmalarda, ilk önce hava tüneli üzerinde hava akışının etkisi ihmal edilerek performans ölçümü gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada, yoğuşturucular gerçek konumlarına yerleştirilmiş ve performans ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Son aşamada ise, performansının mevcut yoğuşturucuya göre daha yüksek olduğu belirlenen bir yoğuşturucu ile mevcut yoğuşturucu çift fazlı akışın olduğu gerçek sistemde, ısı odasında test edilmiştir. Deneylerin sonucuna göre minikanal yoğuşturucunun performansı referans yoğuşturucuya göre %38 daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Heavy increase in World's population results in noticeably augmentation on energy consumption. Within this scope, sharp decrease in energy sources rises new energy source research and energy consumption reduction oriented moves. Within the scope of this thesis, a mini-channel condenser is examined by its performance and compared between other condensers by experimentally. Generally, condensers examined in this thesis are operated in single phase flow system. Also, some experiments are realized in two phase flow system to obtain sufficiently advisable information. In general, this part can be divided to 3 main sections. In the first section, an air tunnel is prepared and by this way air flow effect on condensers is eliminated. In the second part of the experimental analysis in the thesis, condensers are put into their original place and then their performance experiments are conducted. In the last section, the condenser which has more performance value than other condensers is compared with reference condenser in the real system that has original refrigeration cycle and two phase flow in the chamber of labor. According the results of the experiments, it is shown that the performance of minichannel condenser is higher than reference condenser by %38.