Felaketlerde hastanelerin organizasyonu ve İzmir'deki hastanelerin durumu
  1. Tez No: 43966
  2. Yazar: SERHAT HACIMUSALAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZUHAL AMATO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada olası bir felaket olduğunda hastanelerin daha önceden yapılan planlarının yeterli olup olmadıkları, kimler tarafından hazırlandıkları, hastane üst yönetiminin felaket konusuna bakış tarzları araştırıldı. Felaket planı yapmak bir ekip işidir. Bu. da ancak hastanenin önemli bölümlerinden kişilerin birlikte oluşturdukları kriz komitesi sayesinde olabilir. Felaketlere hazırlıklı olmak büyük çapta bir organizasyon gerektirir. Bu ancak iyi bir organizasyon, sürekli eğitim ve uygulamalarla başarılabilir. Hastanelerin bu duruma duyarlı olması her zaman toplumun çıkarmadır. Hastanelerin felaketlere hazırlıklı olması sağlık hizmetlerinin kalitesini de yükseltecektir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, in the case of a possible disaster, if the previously prepared plans of hospitals are capable or not, who prepared the plans and the point of view of the hospital executive board to a disaster are investigated. Preparing a disaster plan is a team work. Thus, this can only be accomplished by a crisis committee formed with the participation of personnel from the significant departments of the hospital. Being prepared to disasters requires a good infrastructure. This can be achieved by a good organization, continuous education and implementation. The sensitivity of the hospitals to these cases is always to the benefit of the society. The preparedness of the hospitals to disasters will also increase the quality of health services. II