Toplam kalite yönetimi uygulanan işletmelerde kalite maliyetlerine ilişkin izleme ve değerlendirme sisteminin kurulması
  1. Tez No: 43967
  2. Yazar: MELTEM KAFTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Dünya hızla değişiyorken geçmişte ve bugün kabul edilen doğrularla gelecekte kabul edilecekler aynı olmayacaktır. Bu değişim ve yoğun rekabet ortamı işletmelerin yönetimlerini de yenilenmeye sürüklemekte ve daha kaliteli ürün ve hizmeti daha düşük maliyetlerde sunabilmeleri için yeni yönetim yaklaşımlarının arayışına itmektedir. İşletmelerin bu beklentisini karşılayacak yöntemlerden biri de Kalite Maliyetleri Sistemidir. Kalite Maliyetlerinde; kalite ve maliyetin ters ilişki içerisinde olduğu varsayılan geleneksel anlayışın karşısında doğru ilişkisi savunulur. Çünkü bu yaklaşımda kalite iyileştikçe maliyetler de düşecektir. Kalite Maliyetleri herşey belirlenmiş standart ve spesifikasyonlara uygun olarak doğru zaman ve yöntemde gerçekleştirildiği taktirde oluşmayacak maliyetlerdir. Bu nedenle bu sistemde temel hedef toplam Kalite Maliyetlerini sıfırlayarak mükemmele ulaşmaktır. Bu hedef kalitenin sürekli olarak iyileştirilmesi prensibiyle gerçekleştirilir. İşletme yönetimleri yoğun rekabet koşullarına karşı kendi ürün ve hizmetlerine pazada ayrıcalık yaratacak kalite ve maliyet üstünlüğünü kazanabilmek için Toplam Kalite Yönetimini uygulamaktadır. Kalite Maliyetleri Sistemi Toplam kalite Yönetiminin benimsendiği işletmelerde çok daha kolay ve başarıyla uygulanabilmektedir. Bu açıdan da önem taşıyan Kalite Maliyetleri Sistemi konusunda, bu tezin yazılması Türkiye sanayisi için önemli bir görev olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the world is changing speedly, truths of the past and today will also have to be changed. This changes and swear competition in the market are putting the management of the companies forward on renewal and into researches for the new management styles which make them able to supply goods and services in better quality and at the lowest prices. One of the best ways of performing this intend is applying“Costs of Quality System”at the companies. Opposite to the traditional believes on indirect relation of quality and costs, in the Costs of Quality System direct relation of these two terms are argued. Because, according to the beliefs of this system when quality improves, costs are to be dropped. Costs of quality are not to be occur when the goods and services are supplied under the condition of registered standards and spesifications are applied at the right time and methods. Therefore the main target of this system is by making total Costs of Quality to be zero, reaching at the perfection. This target are to be reached by continious improvements in quality. The management of the companies are applying Total Quality System in order to have an adventage in the market by gaining superiority in quality and costs which makes their goods and services different. Costs of Quality System can be applied more easily and succesfully when the total Quality System is chosen by the management of the companies. Writing a paper on such a system is taken as an important mission for Turkish industries.